PEKLO NA ZEMI (soubor citátů)

4. dubna 2011 v 15:58 | Misantrop
William Adolphe Bouguereau: Dante a Vergilius v pekle

LASCIATE OGNI SPERANZA VOIS QU' INTRATE
(ZANECHTE NADĚJE, KDO VSTUPUJETE!)
.
Ta slova barvou temnou jako šrám jsem četl nad branou.
.
¤
.
Odkud jinud by bral Dante látku k svému Peklu než z tohoto našeho skutečného světa? A přece z toho vzniklo opravdu řádné peklo. Naproti tomu, když měl vylíčit nebe a jeho radosti, narazil na nepřekonatelnou obtíž, protože právě náš svět k tomu neposkytuje vůbec žádný materiál.
.
¤
.
.Duch sobě sídlem vlastním: z pekla on můž' nebe, z nebe peklo vytvořit.
.
¤
.
Když však, jak to bývá až nejčastěji, muž a žena vzali na sebe povinnost žíti spolu po celý život a nevědí sami proč a zač a už na druhý měsíc by si přáli rozejíti se zase a přece spolu dále žijí, pak z toho povstává ono strašné peklo, v němž se lidé zpíjejí, střílejí, zabíjejí a otravují, otravují sebe i jeden druhého...
.
¤
.
I bůh má své peklo: tím jest jeho láska k lidem.
.
¤
.
Středověk zcela realisticky zobrazoval peklo i s čerty, které budilo hrůzu věřících. Dnes je na pojem pekla nahlíženo spíše jako na metaforu. S "nebem" se to má zrovna tak. Náboženství dělá ústupky. Po vítězství síly vůle nad vůlí k moci, po vítězství Poslední Revoluce Myslí, bude náboženství navráceno tam, kam patří - do alegorické zahrady nespoutané fantazie, nikoliv však do praktického života!
.
¤
.
Tento svět je jasně místem utrpení, místem, kde pošetilý vzkvétá a kde dobří a moudří jsou nenáviděni a pronásledováni, místem, kde mužové a ženy se trýzní navzájem ve jménu lásky; kde se děti bijí a zotročují ve jménu povinnosti rodičů a výchovy; kde slabí tělem jsou otravováni a mrzačeni ve jménu léčení a slabí charakterem jsou uvrženi ve jménu spravedlnosti do strašné trýzně vězení; je to místo, kde nejtěžší práce je vítaným útočištěm před hrůzami a nudou zábavy. A je jen jedno místo hrůzy a utrpení, které zná moje náboženství, a tím místem je peklo.
.
¤
.
Náboženství jsem považoval za temný a mocný stroj, trochu jsem ještě věřil v peklo, ale ani trochu v kněze.
.
¤
.
Není peklo, zato milion pekel.
.
¤
.
Spontaneita je nebe: mechaničnost je vaše peklo.
.
¤
.
Komáři nejsou zdaleka tak démoničtí jako lidé. Komáři nemstí smrt každého svého soukmenovce, tak jako to dělají lidé. Jaké peklo by se rozpoutalo, kdyby byli komáři jako lidé!
.
¤
.
Peklo zvířat začíná již ve chvíli, kdy jsou určena pro jatka, hladem a dopravou, krutou vládou lidí bez všech citů, považujících zvířata za pouhé zboží.
.
¤
.
Peklo jsou ti druzí. Jenže ty s nimi musíš vyjít a pozabíjet je nesmíš.
.
¤
.
Sexualita, tato nejpřirozenější a nejnezbytnější funkce ve stvořené přírodě, se u člověka proměňuje v peklo. V peklo proto, že znamená vždy závislost, úplnou ztrátu soudnosti a ponížení a sebeponížení. Peklo lidské sexuality tkví v závislosti, v sebeponížení naprosto identickém, jakým je addiction na alkoholu a drogách.
.
¤
.
Mezinárodní kapitál byl nejenom největším válečným štváčem, nýbrž ani nyní, po skončení bojů, neopomíná dělat z míru peklo.
.
¤
.
Při styku s lidmi mám na paměti varování "čiň čertu dobře, peklem se ti odmění".
.
¤
.
V jejich zracích se snad skrývá samo peklo! Hledíš člověku do tváře a ono to je jako kdybys hleděl do tváře ďáblu!
.
¤
.
A pak ti řeknou, že jestli se nezvedneš ze zadku a alespoň se o něco nepokusíš, vlastně jsi nežil. Nežil v pekle, chcete asi říct. Právě teď je někde v nějakém městě světlo v jednom okně. Závěsy jsou zpola zatažené, takže z ulice nevidíte dovnitř. Hraje tam muzika a dveře jsou zamčené. To jsem já.
.
¤
.
To peklo na Zemi, jež lidáci stvořili pro zvířata, by jim měl někdo vrátit i s úroky!
.
¤
.
Existuje-li kdesi ve vesmíru samo Peklo, pak jej vytvořili lidáci na planetě Zemi.
.
¤
.
Svatouškovské plížení, tajuplnost konventiklů, ponuré pojmy jako peklo, jako oběť nevinného, jako unio mystica pitím krve, především pomalu rozdmychaný plamen pomsty, pomsty čandalů - to opanovalo Řím, týž druh náboženství, proti němuž v jeho preexistenční formě již Epikúros zdvihl válku.
.
¤
.
Je snazší vládnout peklu, než sloužit nebi.
(Akta X)
.
¤
Související článek:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm