Biodiverzita

26. října 2011 v 17:43 | Misantrop |  Euthanasijská církevBiodiverzita


Dnešní úbytek biodiverzity je důsledkem ničení přírody. Vzhledem k šíři životní rozmanitosti se tento úbytek projevuje nejvíce v tropických deštných lesích a na korálových útesech. Poměr ztracených deštných lesů klesl na asi 55% jejich původní rozlohy. Ročně mizí zhruba 1,8% zbývajících lesů.

Bude-li současná míra mýcení pokračovat, vyhyne na Zemi během padesáti let čtvrtina všech živých organismů - a to je ještě umírněný odhad. A co víc, poprvé v geologických dějinách vymírají ve velkém počtu také rostliny.

Od té doby, kdy převládající většina (možná víc než 90%) druhů existuje nyní na souši, z níž si lidstvo přivlastnilo 40%, je zřejmé, kde jsou příčiny tohoto hromadného vymírání. A navíc se lidská populace v příštím půlstoletí pravděpodobně zdvojnásobí - na více než 10 miliard lidí. Ještě hrozivější je na tom to, že se celosvětová hospodářská činnost během tohoto období bude muset 5 - 10 krát zvýšit, aby pokryla poptávku a toužebná přání této explodující populace.

"Ztráta biodiverzity by se měla týkat každého. Jelikož je Homo Sapiens na Zemi dominantním druhem, myslíme si, že pouze lidé jsou odpovědní za ochranu našich jediných známých spoluobyvatel vesmíru."
- Citát z článku "Zkoumání biodiverzity: Věda a politika" z pera harvardských zoologů Paula R. Erlicha a Edwarda O. Wilsona."V příštích dvaceti letech vybijeme bez jediného výstřelu pětinu všech pozemských druhů."
- Russell E. Train, Světová nadace na podporu divoké přírody."Ja panimal, co musím udělat... a že to musím udělat sobě; že musím chcípnout."
- Mechanický pomeranč

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm