Díválí - Svátek Světel

19. října 2011 v 17:28 | Misantrop

Díválí / Dípávalí


Díválí, známé také jako Dípávalí, neboli Svátek Světel, zahajuje začátek hinduistického Nového roku. Slaví se 15. dne hinduistického měsíce kártiky (říjen/listopad). Oslavy svátku Díválí trvají pět dní. Součástí oslav je oheň a světlo.


Co dělají lidé?
Milióny hinduistů po celém světě se na svátek Díválí obdarovávají dárky, zapalují ohňostroje a jedí slavnostní pokrmy. V Indii se oslavy svátku Díválí konají na konci monzunového období, kdy je počasí mírné a příjemné. Lidé se tehdy snaží splácet své staré dluhy, šijí si nebo kupují nové šaty a uklízejí své domy. Vnější části domů se natírají na bílo a někdy se zdobí barevnými ornamenty. Domy a budovy se tradičně osvětlují olejovými miskovitými lampičkami, zvanými dípa, a v poslední době také šňůrami umělého osvětlení. Lidé tráví čas s přáteli a rodinou.

První den svátku Díválí se lidé modlí, jedí slavnostní snídani sestávající z různých chodů a při pouličním procesí bývá nošena socha hinduistické bohyně štěstí a hojnosti Lakšmí. Děti někdy dostávají cukroví nebo hračky ze stánků zřízených právě pro tuto příležitost. Na jihu Indie nosí děti na hlavách květinové věnečky nebo na nohách nákotníky se zvonečky. V některých oblastech hoši stavějí z bláta umně vyhotovené hrady a pevnosti a předvádějí je návštěvám. Po setmění je čas ohňostrojů a lidé, kteří žijí v blízkosti řek, pouštějí po proudu rozsvícené lampičky na malinkých lodičkách či vorech. Jako doplněk k svátku Díválí se po celé Indii konají různé mély (slavnosti). Ty lze vidět i v mnoha městečcích a vesnicích.


Veřejný život

Díválí je v Indii oficiálním svátkem, takže vládní úřady i mnohé podniky (včetně místních úřadoven a obchodů) jsou zavřené. V zemích, jako je Austrálie, Kanada, Velká Británie a USA, není Díválí celonárodním státním svátkem, ale v některých městech se přesto konají veliké oslavy.


Původ a okolnosti vzniku

Díválí je zváno Svátkem Světel a slaví se na počest Ráma-čandry, sedmého avatára (vtělení boha Višnua). Podle pověsti se tohoto dne po čtrnáctiletém vyhnanství vrátil ke svému lidu král Ráma, jenž svedl vítězný zápas s démony a s králem démonů Rávanou. Lidé osvětlují své domy na oslavu jeho vítězství nad zlem (světla nad temnotou). Součástí oslav je také Lakšmí, bohyně štěstí a spokojenosti. Podle pověsti chodí v tento den po zemi a vstupuje do domů, které jsou světlé, čisté a uklizené.


Na jihu Indie je svátek Díválí často spojován s porážkou Asúry Naraky, mocného ásamského krále, který věznil tisíce obyvatelů. Jediný, kdo byl s to podrobit si Naraku a osvobodit vězně, byl Krišna, hinduisty uctívaný jako božstvo. Oslavy svátku Díválí se mohou v různých komunitách lišit, ale všude mají společné znaky a duchovní význam, jímž je obecně "povědomí o vnitřním světle". Pro obchodní podniky začíná tímto svátkem také nový účetní rok.


Symboly

Tento svátek ozařují lampy, ohně a ohňostroje, přesně podle významu slova "dípávalí" znamenající "řadu či shluk světel" nebo "řadu díjí (hliněných lampiček)". Svátek Díválí symbolizuje vítězství spravedlnosti a pozvednutí se nad duchovní temnotu. Během Díválí, či Dípávalí, je uctívána také bohyně Lakšmí, která symbolizuje blahobyt, štěstí a úspěch.


Poznámka: Není možné zmínit úplně všechno, co se koná při této příležitosti, neboť oslavy se v různých krajích liší. Tento článek nicméně poskytuje nejobecnější přehled hlavních oslav, jež se obvykle vyskytují během této události. A co víc, přesné datum slavení Díválí se liší v závislosti na místě a druhu kalendáře.
- podle článku na www.timeanddate.com zpracoval Misantrop

Vymaň se z temnoty lidského ducha!

Nechť se tvůj duch osvítí!

Veselý Svátek Světel!


Kalendář svátků díválí:
2018: 7. listopadu
2019: 27. října
2020: 14. listopadu
2021: 4. listopadu
2022: 24. října
2023: 12. listopadu
2024: 1. listopadu
2025: 21. října

Více o fascinující indické kultuře, umění a filosofii čti v Misantropově knihovně:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm