O mámách lidských i zvířecích

20. srpna 2012 v 16:30 | Misantrop

SVĚT: "Představ si, že ruka tvojí mámy, která tě teď jemňounce hladí po tvé velké nemotorné hlavičce, tě jednou bude bít, protože třeba přineseš domů ze školy špatnou známku."
DÍTĚ: "Nevěřím, že mě bude tato laskající ruka schopna kdy udeřit! Cožpak mě moje máma nemá ráda?"
SVĚT: "Dítě zlaté, ovšem, že tě má tvoje máma ráda. Ale tak, jako mají rády všechny zvířecí mámy svá mláďata. Mateřská láska je jen pud, ale pravá láska je ušlechtilý cit. Krom toho, ovčáci přece taky hladí malá jehňátka, aby se nebála, když je vezou na jatka."

*

Kolikrát jsem si říkal, že bych byl radši, kdyby byla moje máma chlastala. Protože jako alkoholička by alespoň občas vystřízlivěla, ale jako svíčková bába nevystřízliví nikdy. No, našinec nemůže mít všechno: i negativní vzor může být vzorem.

Není nic hroznějšího, než když máma nerozumí svému dítěti. Inteligentní ženy, vzdělané vědkyně, přemýšlivé a příliš hloubavé rozumbradky bývají většinou špatné mámy a ještě častěji nechtějí být mámami vůbec. Nejlepší matky jsou takové, jejichž inteligence je na úrovni malého dítěte. Nad ničím příliš nehloubá, od její péče ji nezdržují žádné přemoudřelé knihy, sní pouze za klidných nocí, když již uložila svá robátka a hlavně naslouchá více svým mnohdy až neuvěřitelně primitivním pudům.

*

Jediný člověk, se kterým za celý den prohodím pár slov, je máma. Nemám s ní ale o čem mluvit... Nemám ji ráda...

*

Máma mi oznamuje, že velryba není ryba, nýbrž savec. To je neuvěřitelné! Je vůbec možné, že teprve v sedmdesáti letech někdo zjistí, že přestože se říká mořskému savci lidově "vel(ká)ryba", není to ryba? Vtírá se otázka: Co ten člověk, ještě ke všemu můj nejbližší pokrevní příbuzný, celých těch sedmdesát roků dělal? Čím se zabýval? Kde žil? Na planetě Zemi asi těžko.

*

Málem jsem šlápl do tratoliště zkrvavených cárů zbytků zajíce. Mrtvola je čerstvá, rozpáraná, s vyhřezlými vnitřnostmi, s odhaleným hrudníkem a ohryzanými kostmi. Makabrózní nález. Máma by řekla "fuj!", jako tuhle, když jsem se díval na film o masožravcích, v němž právě lasice porcovala králíka. Máma na takové scény říká "fuj!", ale sama, když nastane neděle, natlouká řízky tak surově, že krev stříká po stěnách a hrnky nadskakují na policích. A ještě k tomu to pak sežere - to, čemu říká ve filmu "fuj!"

*

Když se člověk dotkne koloucha v srnčím pelíšku, srnčí máma zacítí pach člověka a mládě opustí, což má za následek uhynutí ještě nesamostatného kolouška. No, ani se nedivím - na co člověk jednou sáhne, to je na věky zkaženo a poznamenáno!

*

Opodál vyvedla srnčí máma srnčátko na pastvu. Bedlivě se rozhlíží, zdali je všechno v přírodě v pořádku a v rovnováze. Srnčátko může si běhat svobodně kolem ní. Svět je totiž právě teď dokonalý a bezpečný. To jen člověk skáče jako kašpar střídavě na obě misky váhy, chtěje sám ustálit svět, ale vše co se mu při tomto nejapném vyvažování podaří, je vychýlit vždy jen jednu misku vah na úkor té druhé.

*

V práci na noční se chlastalo. Na pořadu noci byl rum. Pak kdosi navrhnul, abychom se všichni společně vyfotili. Zavolal se bachař, když šel zrovna okolo, a ten nás vyfotil. Všem to na té fotce sluší, jen Já jsem se zatvářil jako idiot nadopovaný lacinou tuzemskou náhražkou rumu. Moje máma ovšem tvrdí, že tam vypadám jako jejich šéf. Nehledě na to, že ty dva pojmy - idiot a šéf - se nemusí nutně vylučovat.

*

Porodila máma - škoda, že hned nevzala jáma.

*

Max: "Kdo z vás je šéf? Ty, nebo máma?"
Lenny Weinrib: "Já jsem šéf. Máma jenom rozhoduje, co se bude dělat, ale šéf jsem já. Já přepínám dálkovým ovladačem televizní kanály."

*

(Joeův sen o policejní akci)
Joe: "Mami, co tady děláš?!"
Máma: "Jdu tě přebalit."
Joe (podívá se dolů a zjistí, že má na sobě plínky): "Ale mami! Já nechci!"
Máma: "Ale musím tě přece přebalit."
Gwen: "Já ho ráda převinu za vás."
Joe: "Nééé!"

Další článek na podobné téma:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm