Nemám žádné kamarády

21. listopadu 2012 v 13:26 | Misantrop

Citáty o kamarádech


S mým nejlepším kamarádem z lavice jsme znali každé hlavní město jakéhokoliv státu na světě, čímž jsme dráždili naši učitelku zeměpisu, která je neznala. Byli jsme jako dva bratři. On je levák, Já jsem levák. Jeho ty hovada přeučovali na praváka, až z toho začal koktat, Já to samé. Líp by nám bylo mezi divošskými Kelty, kteří považovali levou ruku za čarovnou, než mezi našimi "vysoce kultivovanými" moderními dědici židokřesťanství! Imitovali jsme slavnou komickou dvojici Laurel & Hardy, čímž jsme bavili celou třídu. Při sborovém zpěvu jsme my dva schválně zpívali falešně, čímž jsme strhávali i ostatní, z čehož jsme měli legraci. To dovede jen někdo, kdo má absolutní hudební sluch! To on mi doporučil k poslechu vznešenou velebnost Verdiho opery Nabucco! Můj kamarád je dnes ubohým epileptikem a alkoholikem, Já jsem Misantrop a vyvrhel společnosti. Vidíte? Oni zničí každý talent, zlomí každého svébytného ducha! Oni si vypiplají jen poslušné otroky, kteří budou užiteční pro jejich těžkopádný stát. Oni nepotřebují výjimečné individuality. Vědí, že skutečný génius je géniem jen sám pro sebe. Skutečný génius nikdy nevydá své nadání do služeb jejich chmurné společnosti.

*

Nejkrásnější na světě je sedět s kamarádama a moci se chechtat. Žádné rafinády ženských kyčlí a pupků to nemohou nahradit. Kyčle a pupky jsou za prvé nesmírně krátké, za druhé vždy smutné, za třetí vždy riskantní. A tóčo! Připaří-li se sem ženská, všechno zmrtví. A když se jede, chlašče, a hlavně kecá, je venku mrtva příroda a všechno, celý posraný vesmír, Bůh a Ďábel - jdou do háje. Tady je runda, a šmytec.

U svých kamarádů a přátel, které "jsem si získal v exilu", setkal jsem se s tolikerou blbostí, uhráčskou nezralostí, naprostou absencí dějinného smyslu, u těch starších s tolikerou zlobou, zvráceností a hrubou žádostivostí postů a věcí, že jít do koupelny - a kdyby nebylo dětí... Ale to je ta obecná věta: kdyby nebylo dětí!

*

PES - PŘÍTEL!

Vytýkají mi, že mám psíka rád,
- že to můj takřka kamarád -!
- Hledej si ale druha dnes! -

Člověk, ten zlobou sálá jen! -
- Mstivý je - lstivý - bezciten! -
- Tuť milejší mi - věrný pes!

*

Kamarádi zvířata nemají tak nepříznivý dopad na životní prostředí jako lidé, a proto je velice citově obsažné pořídit si třeba pejska nebo kočičku.

*

Správný kluk se zatváří ironicky, zeptáme-li se ho: "Chceš se stát ctnostným?" Ale hned celý ožije, když se ho zeptáme: "Chceš se stát silnějším nežli tvoji kamarádi?"

*

Myslím, že čím míň lidí znám, tím líp. Nepotřebuju trávit čas s kamarády. Když otevřu pusu, akorát plýtvám časem. Lžu sám sobě. Je to k ničemu. Když jsem s nimi v jedné místnosti, nejsem ve své kůži, oni nejsou ve své kůži. Je to lež, nefunguje to. Nemusí to fungovat. Lidských her mám po krk. Zatahují mě do her se sebou samým.

Věřím, že člověk definuje sám sebe znovuobjevováním. Nebýt jako vlastní rodiče. Nebýt jako kamarádi. Být sám sebou. Vytesat se z kamene.

*

Jak často se již stalo, že starší skvělé dílo zatlačily horší novější knihy, sepsané pro peníze, ale sebevědomě se tvářící a kamarády vychvalované.

*

V duchu jsem pociťoval opravdovou radost, když jsem viděl vpravo i vlevo všechny své známé a kamarády, jak den co den chodí do práce, kopou a ořou, kdežto já si svobodně vykračuji do širého světa. Dával jsem těm ubožákům na všechny strany hrdě a spokojeně sbohem, ale nikdo na to valně nedbal. Připadalo mi to, jako by byla pořád neděle.

*

"Zdá se mi, že jsem přesně taková, jak o mně říkají. Nemám žádné kamarády. Z toho je prý vidět, že nejsem normální. Ale všichni, koho znám, buď hulákají, nebo skáčou jako diví, nebo se perou. Všímáte si, jak dnes lidi jeden druhému ubližují?"

*

Nikdy jsem neměl kamarády rád. Vždy jsem byl rád, když odtáhli.
(František Drtikol)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm