Kdo je blázen?

2. března 2013 v 15:27 | Misantrop

Stává se vám to taky? "Ty jsi ale blázen!", říkají a myslí se tím bláznem ten, kdo se nějak vymyká obecnému průměru.

*

Já jsem blázen a vrah a nenávidím celé lidské pokolení.
(Claudius Aelianus: Dopisy vesničanů)

*

Zrcadlem bláznů zvu ten spisek celý,
v něm se každý blázen pozná, nahlédne-li.

*

Breptavý nejvíc chce mluviti, kulhavý choditi, slepý viděti, bezruký dělati a blázen mudrovati.

*

Vy jste blázen!
Domin:
Člověk má být trochu blázen, Heleno. To je na něm to nejlepší.

*

"Já nejsem blázen, já jenom tak trochu blázním. Byla jsem sice taky už blázen, ale jen citem, ne rozumem."
(Klíma: Slavná Nemesis)

*

Lepší moudrý blázen než bláznivý mudrc.

*

Chovat se navenek jako blázen je čistě obranná reakce na venkovní celosvětový blázinec.

*

Ať Titanie k lidem nechodívá,
k čemu jí svět, v němž druha nenajde,
kde tisíc zevlounů se na ni dívá,
a zvědavě si šeptá: "Blázen jde!"
(Alžběta Bavorská)

*

Jsem blázen, topím se, mám se řídit radami přítele a nevěřit přitom sám sobě.

*

Člověk má v hlavě orla a nohama trčí v lejnech. Kdo byl ten blázen, který ho stvořil?
(Ch. D. Grabbe: Vévoda Theodor Gothlandský)

*

Po této mé řeči pronášeli pánovi hosté různé úsudky o mně; sekretář soudil, že jsem blázen, protože prý se sám považuji za nerozumné zvíře. Jiní říkali, že bych mohl být pokládán za dosti rozumného a vtipného, kdybych byl zbaven té představy, že jsem tele, nebo kdyby bylo možné přemluvit mě, že jsem se stal zase člověkem. Můj pán řekl: "Mám ho za blázna, protože říká každému tak zcela bez ostychu pravdu; ale jeho řeči jsou takové, že o bláznu nesvědčí."

*

Kdo svého bludu jen málo okouší, dlouho s ním vystačí, má z něho radost jako ze vzácného štěstí - kdo jej však do dna vychutná, ten jej musí poznat, není-li blázen.

*

Jaký jsem byl blázen, že jsem se oženil - mohli jsme žít svobodní a tak šťastní jako stará panna a starý mládenec.

*

Jsem obrovský hlupák, jsem obrovský blázen! Uctíval jsem to, co není hodno úcty: srdce ženy.

*

Jen já jsem jako nerozumný blázen
uvěřil, že lid potřebuje volnost.

*

Člověk, který by nebyl smutný, je nutně nenormální, je blázen. Ano, proto člověk s jakoukoliv absolutní vlastností je vlastně zvláštním způsobem nemocný, protože mu chybí protilehlá vlastnost.

*

Byl bych blázen, kdybych se zříkal věcí, které se mi líbí a které mě vzrušují, jen proto, že vy je odsuzujete!

*

Nevím, co bych udělala, kdyby mi někdo z lidí řekl blázne! - jestli bych se na něj jen pohrdavě podívala a řekla třeba ubožáku, nebo jestli bych ho strašně ztloukla a řekla: I kdybych byla blázen, ty to o mně říkat nebudeš!, nebo bych se jen nahrbila a zase mlčela a zase byla smutná.

*

Moji lidští příbuzní si jistě myslí, že jsem blázen. Nebudu jim to vyvracet. Jak bych také mohl, vždyť nehovořím lidštinou.

*

Společnost lze přirovnat k ohni, u něhož se chytrý ohřívá v příslušné vzdálenosti, nesahá však do něj jako blázen, který když se spálil, prchá do chladu samoty a naříká, že oheň pálí.

*

Napodobuju jejich gesta vděčnosti a pak se stáhnu do pouště ticha. To tam jsem se dozvěděl, že jsem blázen. Moje touhy jsou bláznivé.

*

Člověk je nepochybně nejzajímavější blázen ve všehomíru.

*

Blázen, který si namlouvá, že je panovníkem, liší se od skutečného panovníka jen tím, že blázen je negativní panovník a panovník negativní blázen; vynecháme-li znaménka, jsou si rovni.

*

Blázen musí být zabit. Nejsem násilný, ale co se blázna týče, to tedy jsem násilník. K bláznovi se chovám zcela drsně. Chci mu useknout hlavu! To je také důvod, proč jsem někdy blázny tak nevlídně a zjevně nepochopen. Biju "blázny" právě přesně tam, kde to bolí, na jejich lebkách.

*

Otázka nezní, zda je ten či onen člověk šílenec, blázen, idiot, naprostý cvok nebo pomatenec; choré mozky mají všichni lidé; chorý mozek je to, čím se člověk odlišuje od zvířat.

*

"Blázen". To je ještě příliš půvabné slovo pro někoho, kdo je duševně vyšinutý a geneticky chorý, čili "psychisch abnorm", což je většina lidí. "Blázen" může být třeba nějaký neškodný snílek, hloupoučký blázínek, který ani mouše neublíží, což by bylo ještě docela roztomilé, ve srovnání s děsivou vivisektorskou stvůrou, jménem "člověk". "Blázen" může být někdo třeba do počítačů, do hudby, i do těch autíček, i když to už je na hraně, ale stále ještě to není tak hrozné jako "psychisch abnorm". "Blázen" se spíš hodí někam do eseje Erasma Rotterdamského Laus Stultitiae, i když ono "stultitiae" se také překládá dosti falešně jako "bláznovství" a přitom to znamená spíše "hloupost".

*

Na cestě jsem potkal jednoho blázna s vozíkem ořechů. Seděl v prachu cesty a přehraboval se v kamíncích. Znám toho blázna. Docela mu závidím. Tu dobu, kdy jsem byl jako on, bych chtěl vrátit. Možná jsem byl tehdy také blázen a možná jím jsem stále - jenomže nemám "papíry na hlavu" a musím proto poctivě a tvrdě pracovat. Raději bych se vzdal své příčetnosti za doživotní svobodu! Blázni jsou svobodní.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm