Česká republika, nebo Česko?

8. října 2013 v 13:33 | Misantrop

Česká republika, nebo Česko? Správný název je samozřejmě Česko (nebo ještě lépe postaru Čechy), stejně jako říkáme běžně "Francie", a ne zdlouhavě "Francouzská republika", třebaže ten druhý název je také oficiální.
Naprosto chybný je potom sám přepis názvu Česká republika do angličtiny - Czech Republic. Řekneme-li totiž anglicky Czech Republic, zní to úplně stejně trapně a směšně jako Check Republic - Šeková Republika! Příklad: "Odkud jsi?" - "Z České republiky." - "Cože! Z Šekové republiky??? Co to je? Kde to je?"
Já osobně vždy raději dál říkám, že jsem z Československa, jako dřív, abych předešel nepříjemným nedorozuměním; to jméno je alespoň ve světě známější a nemusím se před cizincem tolik stydět a cítit se trapně kvůli pitomosti našich úřadů, které nedovedou správně pojmenovat ani svoji vlastní zem.
Není divu, že si nás navíc kvůli tomu v cizině pletou s Čečenskem, anglicky psáno podobně, totiž jako "Chechen Republic" - toto je však mimochodem správná anglická transkripce, umožňující správnou výslovnost, na rozdíl od zcela nepochopitelně chybného tvaru Czech Republic!
Ale i když už má být používáno to zbytečné dlouhé sousloví "Česká republika", pak správná anglická transkripce má vypadat následovně: Chekh Republic. Jedině v tomto tvaru vysloví anglicky mluvící osoba správně ono první jméno "Chekh" skutečně správně jako "Čech", namísto dosavadního paskvilu "Ček". Anglické spřežky -ch- a -kh- k přibližnému vyslovení naších hlásek -č- a -ch- se přitom běžně používají u nám příbuzných ruských jmen, např. Anton Pavlovič Čechov se píše anglicky jako Chekhov, tak v čem je problém? Jedině v něčí vlivné pitomosti.
V některých jiných jazycích je kupodivu přepis bezproblémový, například v němčině (Tschechei - vysl. "Čechaj"). Tam je to dáno (a zjednodušeno!) ovšem tím, že němčina zná (na rozdíl od jiných jazyků) hojně používanou hlásku -ch-.
Tvar "Czech" je jednoznačně zastaralý, jelikož pochází z historicky odbouraných časů, kdy se ještě používaly spřežky k vyjádření měkkých hlásek - to je ovšem dávno překonáno, nejméně od 15. století, z doby Husových jazykových reforem! Jan Hus by se divil...Související článek:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jaký má být název naší země?

Česká republika 20% (2)
Česko 20% (2)
Čechy 50% (5)
Čechie 10% (1)

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm