Něco tu smrdí... - 2.

17. ledna 2014 v 13:40 | Misantrop

Zde je potřebí - byť i sebe šerednější příznaky nemoci - řádně vyšetřiti a popsati, ze souhrnu jich další důsledky vyvoditi - správnou diagnosu učiniti - nemoc pak pravým jménem - bez oklik a všelikého hypokrytského upejpání se - nazvati; - jinak nutně nastati muselo by nedorozumění a zbytečné klamání! Žádné: "nevoní to", "páchne to", ale pravým jménem: "smrdí to"!


Celá teorie veganství, která bývá často vysvětlována nepřesnými morálními, a tudíž nepravdivými argumenty, by se dala daleko výstižněji, nemorálně a tudíž pravdivě, shrnout do jediné věty: Maso smrdí.


Rozum člověka je smradlavá onuce a on si myslí, že celý svět takto smrdí po člověku.


Zkažený vzduch - předsíň pekla. Buď někde smrdí olej a pára z lokomotivy, nebo bolševická spálená nafta, nebo vysokooktanovej kapitalistickej benzín, nebo je tam smrdutej kupéovej smrad, nebo smrdí záchody, nebo smrdí sociální případy na chodbě ouřadu, nebo smrdí tlačenice nebo tlačenka - všechno smrdí.


"Člověk je nejlepší, nejušlechtilejší tvor na světě. Cokoliv si zamane, to hravě dokáže, každý problém správně vyřeší, každou otázku zdárně rozřeší." - Vypadá to jako blábolení církevního otce nebo blouznění horečkou zmítaného humanisty; vypadá to dokonce i jako sarkasmus či parodie - a přece to není ani sarkasmus, ani parodie. Co je to? - Lidská sebechvála je to, jež smrdí, a lidská pýcha je to, jež píchá v oko trpitele.


Jestliže bloudíš v labyrintu záhad a nemůžeš najít cestu tam ani zpět, můj buldozer primitivismu už se sune vstříc jeho rozpukaným zdem. Ten buldozer smrdí a vydává ohlušující rachot, ale bludiště se mění v sutiny a ty už vidíš znovu světlo vysvobození.


"Opice!
Dovolte člověku, aby k vám promluvil!
Vím, že moje vzezření je groteskní, že mé tělo je odpuzující, že smrdím, že mám odporně zabarvenou kůži. Vím, že pohled na toto směšné tělo je pro vás urážkou."


Ti blázni nadmíru sami sebe chválí;
však kdo je moudrý muž, ten pravdivě jim tvrdí,
že chvála z vlastních úst vždy nepříjemně smrdí.


"Já však si dovolím podotknouti, že za všech okolností je lid profánní, nízký, nepříjemný." -
"Smrdí!" zaštěkl president.
"Ano! To je to pravé slovo! Zapáchá tělesně i duševně. Jak trefné, stručné označení!"


V době, kdy mladí lidé biflují a pachtí se po protekci a smrdí v otroctví různých úřadů - byl jsem "soukromník" zcela volný k poustevnictví.


Vlastní chvála z hrdla smrdí.


Ten mladej knížecí smrkáč smrdí samým automobilem. Von mu pánbůh taky ten benzín vomaže vo hubu.


Musíte každého přesvědčit, že celá tahle velkolepá civilizace jen smrdí a že opravdovým životem, který má skutečný význam, je možno žít jen daleko od ní.


Líza veřejně přednáší svůj soutěžní esej:
"Město Washington bylo vystavěno na zahnívajícím močálu zhruba před dvěma sty lety a od té doby se toho moc nezměnilo: smrdělo tehdy a smrdí i teď. Jenomže dnes se ve vzduchu vznáší smrdutý puch korupce!"


Zira: "Smrdí to tu člověčinou."
Kornelius: "Ale ne, to je jen zápach nafty a leklých ryb."


RES SATIS EST NOTA; FOETENT PLUS STERCORA MOTA
Známá věc, mnozí tvrdí, hnůj, kterým pohneš, víc smrdí
Smysl: Nedělej nic, co není nezbytně nutné. Srov.: Pomyje, dokavad jimi nehne, nesmrdí; Kdo se mnoho ptá, mnoho (nepříjemného o sobě) se dozví.

<<< 1. část

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm