Dlouhé vlasy v literatuře - 2. část

20. června 2014 v 17:05 | Misantrop

Jakmile hloupý král zpozoroval, že má oslí uši, dělal všechno možné, aby skryl toto znamení hanby. I zahalil si celou hlavu turbanem a vracel se domů až za tmy. Dlouho pak takto skrýval tuto nemilou ozdobu své královské hlavy, ale jednoho dne se věc přece prozradila. Král už měl tak dlouhé vlasy, že si musel pozvat holiče, aby mu je přistřihl.


Rozpusť a rozcuchej si vlasy!
Toť zvířete v tobě hlasy.


Ty vlasy... Přemýšlel jsi o nich? Kde se pořád berou? Rostou a rostou... chci tím říct... rostou a rostou... je to naše součást -- a my je stříháme a vyhazujeme... do smetí, mezi obyčejný domovní odpad...


Kéśin neboli "dlouhovlasý" ještě nejsem, ale už na tom moje životní síla ("vůle", jak by řekl Schopenhauer) pracuje.
Také jsem se dnes praštil přes kapsu a v levném obchodě "vše za 39 Kč" jsem pořídil barvu na vlasy. Moji oblíbenou černo-modrou sice neměli, ale obyčejnou černou ano, a tak jsem ode dneška zase jako mladík s havraními vlasy. Těch stařeckých šedin jsem měl už dost, vypadám s nimi jako nějaký usedlý starý pakokot. Ještě by to chtělo, aby vlásky víc povyrostly do délky, a tím i do divoké krásy. Už mi lezou skoro do očí a přes uši.


Protestovat je dneska těžší. Dřív stačil jen fet a dlouhý vlasy. A establišment byl hned proti tobě.


Naši rodiče byli hlavně televizní diváci detektivek a seriálů z nemocničního prostředí. My jsme si nechávali růst dlouhé vlasy a poslouchali jsme při knížkách rock.


Perseus ubíral se podél zahrady a přišel ke krásnému sídlu rusalek. Byly to půvabné víly, s očima modrýma jako nebeský blankyt, jejich šat, lehký jako vánek, se třpytil duhovými barvami a dlouhé vlasy měly propleteny pestrými květinami.


Indický král s oslíma ušima se po odhalení zachová zcela jinak: místo, aby se zlobil, zuřil či klesl pod tíhou hanby, důstojně vstane a před ohromeným davem si rozmáchlým pohybem odhrne vlasy. Konečně odhalí své tajemství a smíří se s tím, že ho lidé spatří takového, jaký skutečně je. Ve chvíli, kdy si vlasy odhrne, nejsou však již jeho uši oslí. Vypadají důstojně jako vznešené boltce na hlavě sloního boha Ganéši, na nichž spočívají klenoty pokory a pravdy. To se mi zdá jako to nejúžasnější zakončení této zřejmě prastaré legendy.


Apollón vypadal jako krásný mladý muž s dlouhými vlasy až na ramena.
Vavřín je posvátným stromem Apollónovým. A jako si Apollón nedal nikdy stříhat své bujné, zářící vlasy, tak ani vavřín neztrácí nikdy své listí. Jeho koruna je stále zelená a dodnes výmluvně svědčí o kráse víly, která se v něj proměnila.


Čerstvou prstí prosycený vítr mi sametově čechrá mé bujné apollónské vlasy.


To nové stvoření s dlouhými vlasy hodně překáží. Pořád se kolem mne motá a sleduje mě. Nemám to rád, nejsem na společnost zvyklý.
(Twain: Dopisy z planety Země: Výňatky z Adamova deníku)


Z čím dál vyššího vrcholu "Putinovky" sleduji dole přicházet do lesa kluka a holku s dlouhými vlasy a v černých šatech. Asi dva mladí satanisté, kteří jdou do přírody uctívat Ďábla v jeho nesčetných podobách. Nebo hledají lysohlávky, aby Pána Temnot také osobně uviděli.
Jako by to bylo včera, co jsem byl mladý, veselý klučina s dlouhými, jako uhel černými vlasy, kterému každý tykal.
Dole pod "Putinovkou" sedí zády ke mně na lavici u stolu pod širým nebem jakýsi asi padesátiletý zpustlík. Kouří a před sebou má flašku piva. Delší vlasy, odpudivý zjev, ošuntělý šat - ztracená hippie generace.


Nikdy neuvidíte muže, který by byl plešatý na bradě. Ale jeho vlasy! Je to půvabná ozdoba, je to radost, je to ta nejlepší ochrana před různými nebezpečnými onemocněními, muž si jich cení víc než smaragdů a rubínů. A právě proto matka příroda způsobuje, že muži vypadávají v polovině života.
(Twain: Dopisy z planety Země: Nejnižší živočich)


Každý muž vidí na ženě něco jiného erotického: jedni jsou zaměřeni na její prsa, druzí na boky, na nohy, jiní na zadek, další zase na dlouhé vlasy, krásnou tvář, vůni či na její umění líbat, Já považuji za nejerotičtější na ženách krásný čistý soprán.


Dnem i nocí přemýšlel, jak proniknout k jádru věci, až tam, kde vznikla jeho duše. Při tom přemýšlení mu nestříhané vlasy přerostly až na záda.


Pan Kalinovský mohl být při větší snaze mým švagrem; ještě si ho pamatuji z té doby, kdy se ucházel o ruku (či o co) mé sestry. Tehdy měl ovšem krásné dlouhé vlasy podle tehdejší módy ze sedmdesátých let minulého století. Nyní nemá na hlavě ani vlas.


Jak tam stál, statný, urostlý, krásný, dlouhé černé vlasy mu padaly až na ramena a hlavu mu věnčil bílý jasmín, snadno si ho mohl někdo splést s nějakým legendárním bůžkem z džungle.


Kdež jsou ty časy,
kdy Zemi husté kryly vlasy,
- mohútný a bujný les!
Jak sestárla! Chudák dnes
hlavu věsí, vždyť se těší
veliké již místy pleši -
skoro všechen vlas jí slez'! -


Každé umění si troufá odehnat smrt, vést člověka do nebe; ale tam, kde Filištíni jsou kolkolem na stráži, postává s ostříhanou hlavou a pokořeno.
(Ostříhané vlasy byly ve starověku poznávacím znamením otroků; byly také výrazem utrpěné porážky, pohany, ponížení a urážky nebo též znamením smutku a velkého žalu (více o tom v článku Dlouhé vlasy v dějinách. - pozn. Mis.)


Za rok mi vyrostly krásné dlouhé vlasy, spadající až na ramena. Jednoho dne jsem si při pohledu do zrcadla najednou uvědomil, že bych asi nebyl schopen si je znovu ostříhat a že jsem na nich závislý. V příštím okamžiku už cvakaly nůžky, moje prsty hbitě stříhaly a dlouhé, překrásné lokny padaly k zemi jako květiny do hrobu závislosti.


Naučil ho zaříkávání a poučil ho, co má dělat: "Vstaneš v poslední části noci, s rozpuštěnými vlasy, nahý a s nevypláchnutými ústy vezmeš do dvou hrstí co nejvíc rýže, půjdeš s ní na křižovatku čtyř cest a proneseš to zaříkání."


Ráno po směně ještě zářil na obloze kulatý Měsíc, zatímco na opačné straně, na východě, se obzor modral blankytem nového dne. Jsem prostovlasý, dlouhovlasý, černovlasý.
Vzal jsem nůžky a na znamení smutku si ostříhal ty dlouhé, černé vlasy. Už mi lezly do očí.

3. část >>>

<<< 1. část

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm