Dlouhé vlasy v literatuře - 3. část

20. června 2014 v 17:50 | Misantrop

Vlasy rostou, ale potřebovaly by znovu obarvit. Také už jsem si oproti dřívějším dobám, kdy jsem se pyšnil hezkými dlouhými vlasy, odvyknul na chuchvalce starých vypadnuvších vlasů, jež musím denně sbírat z polštáře a z vany a vyhazovat do koše. Tolik vlasů mi každý den vypadne, a přece mám hlavu stále plnou husté kštice, která je den za dnem delší a delší.
Vlasy mi začínají padat přes oči a na ramena.


Ano, tenkrát ještě chodily nevinné a krásné pastýřky přes hory a doly s hlavou nepokrytou a s vlasy rozpuštěnými.


Kvůli tomu svátečnímu obřadu mu ostříhali vlasy. Víme, proč se to dělá: přece jako potupa a ponížení, jako symbol poslušnosti a podřízenosti. Takže zase nic pro mne. Divoká stvoření se pyšní dlouhými rozevlátými vlasy, nespoutanými jako vítr, jako oni sami.


Oblékám maskáčový šátek na hlavu, aby krotil mé dlouhé, neposlušně povlávající vlasy do čela.
Dlouhé husté černé vlasy mi povlávají ve větru jako dřív, kráčím nalehko oděný krokem uvolněným, s náladou do zpěvu, s radostí ze života a z krásného dne, oddávaje se mým oblíbeným samomluvám, žádný lidák nablízku, avšak všichni úžasní tvorové přírody kolem mne.
Po cestě ke skále Vinatí potkal jsem ještě jednu zatrolenou dvojici: otce s dospívající dceruškou. Měla na sobě jen tílko a šortky a už zdálky se na mne usmívala. Sklopil jsem zrak k zemi a prošel jsem kolem nich mlčky, nedívaje se na ni. Proti takovým pokušením jsem se zatvrdil. Byla černovlasá, s pevně staženými dlouhými vlasy, rasově spřízněná, s tělem pružným a štíhlým, jaké mívají jen hezké dívky v jejím mladičkém věku, ale později už ne.
Samozřejmě i Já se dovedu potěšit pohledem na krásnou mladou dívku; proč bych to zapíral, jsem koneckonců zdravý, silný muž, třebaže jiný, vyšší druh člověka. Je-li ta dívka zcela nahá, v přírodě, například v lese nebo ve vodě, s dlouhými rozpuštěnými vlasy, líbí se mi ten pohled.


Byl vyhnán pryč od lidí, pojídal rostliny jako dobytek, jeho tělo bylo skrápěno nebeskou rosou, až mu narostly vlasy jako peří orlům.
(Bible: Daniel)


Zatímco dlouhé vlasy jsou ozdobou každého nahého člověka, včetně vousů mužů, naopak ostrůvkovitý porost v ohanbí, v podpaží a na prsou je kaňkou na této kráse. Buď by měl být člověk zcela holý, nebo celý osrstěný, jako jiná zvířata. Kůň však zůstává krásný, i když má jen dlouhý ohon a hřívu. Takováto estetická nestejnoměrnost je u člověka odporná.


Samson řekl: "Nikdy se nedotkla mé hlavy břitva, protože jsem od života své matky Boží zasvěcenec. Kdybych byl oholen, má síla by ode mne odstoupila, zeslábl bych a byl bych jako každý člověk."
Delíla ho uspala na klíně, zavolala jednoho muže a dala oholit sedm pramenů vlasů na jeho hlavě. Tak se stala příčinou jeho ponížení. Jeho síla od něho odstoupila.
(Bible: Soudců)


Studený vítr fičí tak zprudka, že ačkoli mám vlasy svázané nadvakráte do culíku i šátkem, stále mi některé volné vlasy poryvy větru vhánějí do tváře, do očí i do úst. Dlouhé vlasy jsou někdy na obtíž, ale zato jsou krásné a Já už bych se jich nevzdal. Jsou divoké a nespoutané jako Já.


Moje vlasy bují. Už nikdy si je neostříhám. Objevil jsem v anglické verzi Wikipedie skvělý článek o dlouhých vlasech a potvrdil si na jeho základě, že od úsvitu dějin dlouhé vlasy patří ke všemu divokému a vznešenému, zatímco krátké nebo žádné vlasy nosí jen bezectní otroci a vůbec všechen lid poddaný a nízký. Poněvadž česká verze tohoto článku neexistuje, rozhodl jsem se ten článek přeložit a uveřejnit na mém blogu.


Poustka byla plna kajícníků. Svázanými vlasy a šaty z lýka se podobali stromům.


Maní složené vlasy jí poutala panenská stužka.
Mnozí ji chtěli mít, než Dafné ženichy zhrdá.


Je vlasatý až příliš, až zvířecky. Vlasy má po lopatky.
(Čechov: Talent)


POLYFÉMOS
Já se znám - já v čisté vodě jsem nedávno spatřil
odraz a viděl se v něm - můj vzhled se mi velice líbil!
Pohleď, jak veliký jsem!
Až k tvářím, hrozivě vážným,
splývají bohaté vlasy, jak háj má ramena stíní.
A že se po celém těle mi husté štětiny ježí,
což to je nehezké snad? Jsou nehezké bez listí stromy,
nehezký kůň, když plavá hříva mu nehalí šíji;
peří pokrývá ptáky a vlna je k ozdobě ovci;
mužům sluší vous i zježené na těle chlupy!


TĚM, KTEŘÍ SE HOREMPÁDEM PŘIPODOBŇUJÍ SVÝM ZEVNĚJŠKEM FILOSOFŮM -
Takový si dá narůst dlouhé vlasy, oblékne si ošumělý plášť, vystavuje na odiv svá nahá ramena a pře se s lidmi na potkání.
(Zarostlí vousy i vlasy, v ošumělém plášti, s holí v ruce a žebráckou mošnou na zádech toulali se od města k městu a přednášeli lidu na náměstích a v ulicích o otázkách praktické filosofie přístupnou formou. - pozn. vyd.)

Misantrop kynik.jpg

Je v tom velmi málo vědomého snažení. Je to skoro pudová záležitost, když nepomyslím na stříhání vlasů.


Postupem času jeho revoluční odkaz zevšedněl a vyšuměl. Pro nás, kteří jsme kvůli punku opustili mnoho svých vlasů, desek a životních hodnot, je toto poznání o to nemilosrdnější, leč platné.


Murraya koenigii - tzv. karíový strom; je to tropický až subtropický strom z čeledi routovitých (Routaceæ). Jeho sušených listů se využívá nejen k výrobě koření karí, ale také v ájurvédské medicíně. Listí karíového stromu je dobré také k udržování zdravých a dlouhých vlasů.


Zarůstám vlasem i vousem. Připadalo by mi nesmyslné a marnotratné dávat růst vlasům a vousům jen proto, abych se jich zase zbavoval. Bylo by to jako psát knihu na tabuli a vždy ji mazat, kdykoli ji popíši.

Misantrop kynik.jpg

Má to plné ruce práce, ale rázem to musí všeho nechat, když to vidí jít mne, možného eko-teroristu v maskáčích a dlouhých vlasech, rychlým pohledem to musí ještě zkontrolovat, jestli na něj ten strom nepadá a pak odvrátit palici blbou ke mně a po mně čumět.


Za stolem seděl bez hnutí člověk málo podobný normálním lidem. Byla to kostra potažená kůží, s dlouhými ženskými kadeřemi a huňatým plnovousem. Pleť měl žlutou až nazelenalou, tváře hluboce vpadlé, záda dlouhá a úzká, a ruka, kterou si podpíral vlasatou hlavu, byla tak tenká a vyzáblá, že z toho mrazilo v zádech. Ve vlasech se mu už třpytily šediny a nikdo by při pohledu na ten stařecky sešlý obličej nevěřil, že tomuhle muži je teprve čtyřicet let.
(Čechov: Sázka)


Příslušník Veřejné Bezpečnosti k mladíkovi s dlouhými vlasy:
"Ty jsi co: chlapec, nebo děvče?"
"Člověk."
"Nebuď drzý!"
(322)


MULIERES LONGAM HABENT CESARIEM BREVEM SENSUM
Ženy mají dlouhé vlasy, krátký rozum
Výrok je znám spíše v české verzi z Jiráskových Starých pověstí českých, z Libušina soudu, kdy jeden z mužů o ní prohlásil, že je "ženská dlouhých vlasů, ale krátkého rozumu". Pramenem byla Jiráskovi Kosmova Kronika česká, v níž je podobně formulovaný výrok; Certum est enim: longos esse crines omnibus sed breves sensus mulieribus (1,4) - Je jisté, že všechny ženy mají dlouhé vlasy, ale krátký rozum. Původ snad již u Aristofana: Rozum nespočívá ve vlasech. Srov. Misantrop: Dlouhé vlasy v dějinách: Blíže pravdě se nezdá být ono temně středověké přísloví "dlouhé vlasy - krátký rozum", jako spíše opak: Krátké vlasy, krátký rozum.

<<< 2. část
<<< <<< 1. část

Související odkazy:

O dlouhých vlasech slovanských žen

Dlouhé vlasy v dějinách
Melanésie


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm