Do soukromí mi nelez!

30. června 2014 v 14:27 | Misantrop

Život uprostřed přírody, v zeleni, blahodárné pro oči; na čerstvém vzduchu, nezkaženém lidským dechem; v naprostém soukromí, vzdálen od zvědavých pohledů sousedů... Vyhledáváme soukromí při sexu a při vyměšování, při tělesné očistě; ti lepší - filosofové - při přemýšlení. Neměli bychom my nejlepší - poustevníci - mít soukromí i k jídlu a k procházkám a dokonce i ke spaní a k odpočinku a k radosti a k bolesti a vůbec - k celému bdění?


Je-li kdo vskutku dobrým hercem na divadle Svět, hraje svou roli i v soukromí; Já svou přetvářku však v soukromí zcela a s úlevou odhazuji v dál.


Patří prý k dobrému vychování umět pozdravit kdykoli někam přijdeme nebo kdykoli se potkáme se známým člověkem. Je to prý slušnost. Ale Já se na to dívám jako na oboustranné zasahování do mého soukromí. To bych mohl nakonec třeba salutovat a podávat hlášení! Nemám pokdy plést se lidem do soukromých věcí, pokud se mě nedotýkají a dělají-li to oni, tak mě to uráží!


Jsme většinou opuštěnější, když vyjdeme mezi lidi, než když zůstaneme ve svém soukromí.


soukromí se prolíná se světem. Shodují se. Obě dvě jsou bezcílné. Všechno ztratilo důvod k existenci.


Invaze velkých organizací do soukromí jsou celonárodní společenské či ekonomické fenomény, které mohou narušit náš způsob života.


Přelidněný svět. Svět, kde každý někomu překáží; kde každý někoho ruší a obtěžuje; kde lze jen těžko nalézt skutečné soukromí a samotu a ticho; kde nikomu nic doopravdy nepatří, ale tím víc si na to "nic" činí nároky.


V Zamjatinově budoucnosti je všechno vyrobeno ze skla. Sklo dodává tomuto nepřirozenému světu jednak potřebnou umělost a sterilní chlad a zároveň také průhlednost, jež navždy a všude ruší veškeré soukromí jednotlivcovo - zdánlivě nevinný, nicméně ve svých důsledcích zhoubný vynález!


Příště vás budou povinně vyšetřovat na kapavku, nebo se vám budou šťourat v jídle, v řiti, v nose, v mozku, v soukromí; budete podávat zprávu o tom, jak trávíte volný čas mezi prací, examinací u nějakého místního Mengeleho a zase prací?


Respekt k cizímu soukromí a udržování slušné intimní vzdálenosti je jim také cizí. Klidně se na vás nalepí, neuhnou, nepočkají až přejdete a když se jim snažíte vyhnout, sami jdou za vámi jako pejsek, až mám někdy dojem, jako by se chtěli se mnou "milovat" (Já mám pro tuto činnost lepší, jadrnější slovo!), nebo se kamarádit, povídat si či mi vlézt rovnou do prdele. Prostě verbež. Hnusáci.


Palmu Kunkel stěží někdo zná,
ačkoliv je s palmou příbuzná.
Netouží po větší známosti,
soukromí je její radostí.
(Morgenstern: Kmotra Kunkel)


Bettina nikdy neuhnula. Zůstala "Freiheitsbegeisterte" (nadšena svobodou) až do konce.
Žila pořád víc v soukromí a zapředena v snění, maličká a droboučká ve svém mnišském šatu z černé hrubé lněné látky, vycházejíc z pokoje už jen večer, aby si v pompejské síni svého domu poslechla kvarteto, v němž Joachim hrál první housle.
(Rolland: Bettina)


Když už nedokážete být bezohledně upřímní ve svých názorech z obavy z nepříjemných reakcí zaměstnavatelů, veřejných představitelů apod., můžete být upřímní přinejmenším sami k sobě. V soukromí vlastního domova a s blízkými přáteli se musíte hlásit k tomu náboženství, kterému leží na srdci pouze VÁŠ prospěch.


Čtení mi poskytlo výmluvu pro soukromí.
Obraz jedince schouleného někde v koutě, zdánlivě nevšímavého k hemžení okolního světa, svědčí o neproniknutelném soukromí, sobeckých očích a jedinečné uzavřené činnosti.
(Manguel: Dějiny čtení)


Všechno, co říkáme, mluvíme v soukromí, ve společnosti, v zaměstnání - je z devadesáti procent lež. Jak to pak může dopadnout se společností, jak to může dopadnout s námi?


Ještě že mi nikdo nemůže zakázat používat mé výpisky z četby v soukromí. Co je mi ostatně po světu. Ať si každý zjedná svou zábavu a poučení sám, tak jako Já. Do soukromí mi naštěstí nikdo z těch chmatáků chamtivých vlézt nemůže, aby zde vykonával svou nečistou cenzuru. V soukromí jsem svobodný. Nebo se mám snad obávat, že mi do bytu najednou vtrhne uprostřed noci najaté profesionální komando ukrajinských vymahačů dluhů a smaže mi v počítači všechny "neoprávněné" soubory? V tomto mafiánském tržním systému bych se už nedivil ničemu.


Herci hrají ve filmu vždy zcela vedlejší úlohu a jsou tam podružným prvkem, nikoli tím hlavním a nejdůležitějším; to hlavní na filmu spočívá v něčem jiném, totiž v obsahu, v náplni a v provedení, nikoli ve známé oblíbené tváři; na tu snad nechodím do kina, abych ji uctíval, obdivoval ji a jí se kořil nejen na plátně, ale dokonce i v jejím a mém soukromí, jak žel bývá nejrozšířenějším zlozvykem!


Domy svědčí o vyvinutém smyslu pro soukromí. Místo oken mají kvůli světlu a větrání jen úzké otvory v horních částech zdí; vchody, nejednou opatřené jakousi vrátnicí, ústí zásadně do postranních uliček. Dům je centrován kolem čtvercového dvora, vydlážděného cihlami a zcela separovaného od vnějšího světa.


Sedl jsem si na posed. Vtom přiletěl pěkný žlutý strnad, posadil se naproti mně na vrcholek smrčku a užuž chtěl něco zanotovat. Ale všiml si mě a zase odletěl. Škoda. Také je tak plachý a nedůvěřivý k člověku, jako Já, i když v mém zvláštním případě by nemusel. Každý má však rád své soukromí, a zvláště, když chce zpívat a radovat se ze života.


Přežít a zachovat si co nejvíc svobody lze jen někde nenápadně v koutku, ve skromném soukromí za co nejmenší komunikace s lidmi a jakýmikoli jejich úřady.


Tvrdím, že radost viděná a poznávaná u jiných, pokud nevzbuzuje závist, zpravidla posiluje a těší, příroda se tedy chvályhodně postarala o to, aby ptačí zpěv, jako projev veselosti a smích svého druhu, zněl veřejně, zatímco lidský zpěv a smích se před okolním světem ukrývá v soukromí.
(Leopardi: Chvála ptáků)


Požadoval málo od lidí, kteří mu sloužili, jednoduše proto, že s nimi chtěl mít co nejméně společného. Jejich blízkost ho rušila. Nechtěl, aby se do jeho soukromí vtíraly cizí osoby. Když byl s těmi vetřelci nucen mluvit, když s nimi musel navázat přímý styk - nikoli v oblasti inteligence, ale vůle, pocitů a intuice - vždycky mu to bylo nepříjemné. Pokud možno se tomu vyhýbal.


WANG WEJ, tchangský básník a malíř, žil v letech 699-759 n. l. Po závratné kariéře učenecké a úřednické se radikálně vzdal veřejného života, stáhl se do nejpřísnějšího soukromí a stal se plachým samotářem, hledajícím klid a životní harmonii v pustých horách.


Co potřebuje znát "Vševědoucí Bůh"? Kdo, s kým a za kolik, každou titěrnou, nechutnou maličkost ze soukromí svých poskoků. To jsou mi božské zájmy! Starat se o takové bezvýznamné věci, o takovou sprostou verbež! Jako by záleželo na tom, kdo s kým spí nebo kdo koho zavraždil!


Nemohl bych být zpovědníkem. Na to už musí být zvláštní nátura - rýpat se lidem v soukromí.


Bojím se jet do Anglie. Říkám si, že to je přesně ta země, v níž by mi bylo nejlíp, jediná na celém světě, kde bych se cítil jako doma, totiž právě já, já se svými zábranami, se svou uzavřeností, s nechutí vůči hlučným a srdečným lidem, se svým téměř chorobným lpěním na soukromí... Když si pomyslím, že bych měl přijít i o tuto víru, jsem odhodlán tam raději nikdy nejet.


Zabili veškerou volnost, denně ji zabíjejí, denně je na jatkách, každý den masakr. K tomu to vždy směřovalo. A nelepší se to, je to čím dál horší. Je to v nich, je to v lidech, je to v jejich zparchantělé přirozenosti, v jejich chlupatém přirození, v jejich lepkavé dotěrnosti. Znamená to nikdy nebýt sám, nemít na sebe čas, trávit život jako novodobý otrok ve dvanáctihodinových směnách prakticky jen za byt a stravu, snášet strkání zasopleného frňáku do našeho nedotknutelného soukromí, mít za zadkem neustále nějakého vztyčeného čuráka, navlečeného do taláru místo do šprcky, který má tu drzost ti říkat, co máš dělat nebo nedělat a radit ti, abys zůstával ohnutý s vystrčenou prdelí nebo s roztaženýma nohama, že je to ta nejpříjemnější poloha. Pro něj možná. Pro ně určitě. Pro mne nikdy!

Misantrop v soukromí

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm