Odporné hovado, ten člověk

2. října 2014 v 13:27 | Misantrop
Leonardo da Vinci: Lidské hovado


Odporné hovado, ten člověk. Stačí ho jen krátce zahlédnout či zaslechnout, abych měl po náladě.


Hovado nízkého původu nikdy nezapře svou hovadskou podstatu, i kdyby ho náhoda, šprtání a doprdelelezectví obdařilo třeba deseti doktoráty.


Odnesl jsem do města jednu povalující se plastikovou flašku, která mě už dlouho iritovala. To lidské hovado, které ji odhodilo, se sem možná už nevrátí, aby vidělo po sobě ten člověčník, ale Já, který sem chodím mnohonásobně častěji, bych se na to musel dívat pořád.


Jsem hovado. Strávil jsem půldruhé hodiny žvaněním, teď je čtvrt na čtyři, za chvíli mě začnou otravovat pod okny auta a trolejbusy, skončí to drahocenné ticho, a já dosud nezačal psát.


Neplačte! Krátké sbohem! Mnohohlavé hovado trká.
(Shakespeare: Koriolanus)


Zdaliž velký Učitel Národů neříkal jasně, že "všeliké biflování toliko pro hovado dobré jest"?


Vidím-li někde těhotnou ženskou nebo matku s dětmi, vždy je to na pohled primitivní osoba, hovado, jemuž se ve tváři nezračí žádná vyšší myšlenka, kromě myšlenky na hrubé plození čili "touha po miminku", jak tomu ony eufemisticky říkají.


Ať srovnám lidáky s kterýmkoliv jiným tvorem, i tím "sebehloupějším", i když ve skutečnosti žádného hloupého tvora, mimo člověka, neznám, pořád mi vychází jako největší hovado bez mozku člověk.


Manguel je nesympatický už jen tím, že je zřejmě obrýlený, určitě okravatěný, astmatický, leč vysmátý chcípák, který jakživ nevytáhl paty do přírody (viz ilustrační foto, jak jsem se jej dopátral na internetu). Prostě hovado.

A. Manguel

Každý obyčejný člověk je venkoncem hovado! Jen to řezat, šlapat, ničit. Má smysl jedině pro mrzké vydělávání peněz.
(Klíma: Lidská tragikomedie)


Obyčejné lidské hovado, jež své vášně nedokáže krotit a ovládat, přikládá samozřejmě těmto bezvýznamným věcem lásky velký význam, a to dokonce i u géniů, a mylně jim proto přisuzuje umělecký stimul.


Psát to hovado neumí, číst taky ne, jinak by si to po sobě přečetl a chybu objevil a opravil, ale přesto je úspěšným byznysmenem! Jak je to možné?


Nechlubte se přede mnou, kolik máte dětí a vnoučat - nebo že vůbec máte děti a vnoučata. Já takové věci neocením. Co je mi ostatně do toho, že si někdo neuměl dát pozor? A že ani děti jeho dětí nebyly v tomto směru dost opatrné? Co je mi po tom, že se nějaké nadržené lidské hovado vysemenilo mezi nohy nějaké ke všemu svolné kurvě?


Na pláni vidím další lidské hovado, samozřejmě se psem. Je to nějaký sváteční běžec v roláku. Mám strach, že se snad zadýchá, zastaví se a bude na mne čumět. Naštěstí běží dál.


I úplně beznadějné lidské hovado se díky hudbě stává alespoň nakrátko lepším. Nestane se sice bohem, jako My, zůstane dál smrtelný a odsouzený k záhubě, nicméně alespoň ochutnal tuto božskou manu a teď se může zase vrátit ke svým prasečím pomyjím.


Žádné zvíře není zvířečtější, žádné hovado zhovadilejší, než dobráci vašeho rázu!


Jak je to krásné, když směle dovedu říci: "Vašnosti, já jsem génius," kde by nemístně skromný muž řekl: "Vašnosti, já jsem hovado."


Jsou okamžiky v životě lidském, že i hovado se zblázní!
(Hašek: Rodinná tragédie)


Kdo pokazil člověka, kdo udělal z toho neškodného živočicha špinavé hovado, posedlou sběř?


Tenhle Semjon! To je, to vám řeknu, prašivé hovado, třebas je státním radou!


Jan Ámos Komenský:
Veškeré kvaltování toliko pro hovado dobré jest.


Zvířetem, takovým zvířetem, jak já tomu rozumím, musíme se buď narodit nebo od dětství vychovat!... Jinak budeš prostě hovadem a nic víc!
(Arcybašev: Stíny jitra)


Související článek:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm