VÍNO v literatuře a filosofii

20. srpna 2015 v 12:08 | Misantrop

"O čem se budeme bavit?"
"No, nejlépe ještě o vínech - to je vždycky veselé a zábavné!" odvětil veselý. "Neznámý pane, jak vám chutná toto víno? Znamenité - že ano? Zde je neobyčejně dobré víno!"
"Je zde víno jako všude jinde!" odvětil Vittorio. "Ty malé rozdíly nestojí ani za řeč!"
"Jakže?" zvolal veselý s úžasem, "to nemůžete ani doopravdy myslit! Checheche! Víno je prý jako víno, povídá ten pán!"
A všichni čtyři se rozesmáli. Romano se zachmuřil ještě více.


Víte, že se nikdy na nic neptáme, nebo aspoň většina se na nic neptá? Jenom do vás prostě hustí odpovědi, bum, bum, bum. Tohle u mne není vůbec nic společenského. To je hromada trychtýřů, těmi se leje do koryta spousta vody, která hned zas dole vytéká, a oni nám tvrdí, že to je víno, i když to žádné víno není.


V nynější době neexistuje zdravá substance, kdyžtě víno, jež se pije, a svoboda, jež se proklamuje, jsou zfalšovány a směšné.


Ať žije Mohamed! Měl víno rád tolik, že zakázal je pít. On věděl, že zákaz zdvojnásobí požitek!
(Grabbe: Don Juan a Faust)


Horkým hlavám je třeba odepřít víno, o němž Platón soudí, že je nesmíme dávat dětem.


Nejdřív ti ukradnou půdu a pak ti prodávaj jídlo
Ty sice sklízíš hrozny, ale oni chlastaj víno


Pavel Michek: Pomlouvali ho, v neúspěšné snaze udělat z něj lotra, že prý si pěstoval na zahrádce marihuanu a kdesi cosi... Tím se odmítám zabývat, to je irelevantní, to byla jeho věc, u čeho relaxoval, stejně jako nikomu není nic do toho, když si někdo vyrábí domácí rybízové víno.


Víno i moudrého poblázní.
Moudrost vínem zastíněna bývá.
Víno, ženy z mnohých blázny činí.


Lidáci bouřlivě oslavili takzvaný "Nový rok". Sice nelze očekávat, že by měl být lepší a přinést něco dobrého a že tudíž není co slavit, přesto se nesla silvestrovská noc jako vždy ve znamení ohňostrojů a novoročních přípitků. Já jsem si musel také alespoň symbolicky přiťuknout a připít sklenicí červeného vína, abych měl pro letošek od rodičů pokoj. Jen jsem si usrknul; to víno bylo odporně trpké. Takový bude určitě i "nový rok" - odporný a trpký.


Chtěl bych stále zůstat střízlivý; a je nekonečně stupňů opilosti. Věřím, že voda je jediným nápojem hodným moudrého člověka; víno není tak ušlechtilý nápoj.


Rum je v poli nezbytnou věcí v jakékoliv roční době, stejně jako víno. Působí, abych tak řekl, dobrou náladu. Za půl esšálku vína a čtvrt litru rumu budou se vám lidi prát s každým.


Představte si nějakého alkoholika, jak sedí a před sebou má sud vína. Říká si třeba: Víno není špatné, když ho pijete v rozumné míře. Vždyť se přece dokonce tvrdí, že je pro vás malé množství dobré! Neuškodí mi, když se trochu napiju. A víte, co se stane. Nikdy nezapomeňte, že s lidstvem a technologií je to jako s alkoholikem a sudem vína.


Znám místečko: je to kámen
u jasného pramene.
Jinde mi nechutná víno
jako tam - jinde ne!


Život není nic než víno a v takových výšinách vím, že jsem opilec.


Ti, kdož často pijí jedovaté víno tří zel
Zmámení a otupení nic pak nechápou
Trápením by chtěli trápení se zbavit
Zbavit se trápení však takto nemohou
Až se vzchopí, naučí se sami sobě být si oporou


Vlaštovka k nám přiletěla
a s ní krásné jaro.
Přineste nám z domu
povidla a víno
(starořecká píseň)


Šťáva smíchaná z džusu pomerančového a grapefruitového, jíž jsem si přinesl z domu plný litr v plastové lahvi, už došla, právě včas, neboť její chuť začala nepříjemně připomínat víno - fuj!


Jejich réva je z révy sodomské, z vinic Gomory, jejich hrozny, hrozny jedovaté, mají trpká zrnka. Jejich víno, jedovina dračí, krutý zmijí jed.


Okrsky politických skupin jsou vždy v hospodách a jsou velkými utopisty ti, kdož se domnívají, že by bylo možno zřídit velké budovy, kde by sály byly propůjčovány ku schůzím lidu a přednáškám a kde by žádné lihové nápoje, hlavně ani víno, ani pivo se neprodávaly. Pak bylo by po politických stranách.
(Hašek: Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona)


Proti duševní otravě pomáhají léky a šampaňské víno. Julián by se byl pokládal za zbabělce, kdyby se byl uchýlil k podobným prostředkům.


Nechci s tebou měnit, není mi toho ani třeba, neboť prameny mi dávají zdravý nápoj místo tvých vín, kdežto tobě víno zatěžkává hlavu a vrhá tě z nemoci do nemoci.


Buddhističtí šramani a bráhmani pijí pouze šťávu z hroznů a cukrové třtiny a žádné víno nebo alkohol.


Kratés z Théb: Mládeži
Zvykněte si pít vodu; víno neokoušejte! Neboť víno proměňuje starce ve zvířata jako kouzelné nápoje Kirky, mladé muže naopak proměňuje v ženy.


Tohle je pohár, z něhož se pije víno. O vínu, které pijí, tvrdí všichni duchovní, že je to krev syna Božího. Hnusně nám lžou. Kdyby to skutečně byla krev, pili by červené víno; nalévají se však vínem bílým, dobře tedy vědí, že je to Kristova moč.
(Bataille: Příběh oka)


Lidi každodenní duše mají svá vína. Ale k čemu je mně jejich nápoj a jejich opojení! Nač potřebuje člověk plný nadšení víno!


Chuti lidu lahodí mnohem více sprosté víno, jež mu podávám ve svém otřelém poháru. Nikoli, básníku, dnes není génius v módě!


Každého rána, když pro ostatní vychází slunce, šíříc v přírodě radost a blahodárné teplo, sedím se zcela nehybným obličejem přikrčen v hloubi své oblíbené jeskyně, pohlížím upřeně do tmy a v zoufalství, které mě zpíjí jako víno, biju se silnýma rukama do rozdrásaných prsou.


Sotva jsem začal dýchat tím novým životem, ihned jsem poznal, že jsem hříšnější, desateronásobně hříšnější, že jsem se otrocky zaprodal prvotnímu hříchu, a v té chvíli mě to vědomí vzpružilo a rozjařilo jako víno.


Lahodnou hroznovou šťávu nechají zkazit, čemuž říkají "ušlechtilé kvašení" a výslednému patoku "víno", piplají si ho, znalecky ohodnocují, degustují atd. Ale kdyby víno neobsahovalo alkohol, nikdo by takovou odpornou břečku nepil. Mně když se zkazí ovocný džus, musím ho vylít. Oni ho pijí. A ještě přičiňují takové kreténské poznámky, jako: "Hm, dobré. Letošní ročník se obzvláště vydařil..." a podobné hovadiny. Já bych řekl, že je to poněkud jinak: "Hlavně, že se po tom opile motáme a kecáme chvastounské nesmysly. Vzhůru do bezvědomí!"


Já si dávám s chlastem pohov, všechno to víno, které pijete, je děsný utrejch, vypálí vám to úplně žaludky a pěkně zblbnete. Poznám, že se s vámi něco děje, nejste vnímaví, neuvědomujete si, co se děje!


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm