Móda nikdy nevychází z módy

18. října 2015 v 11:26 | Misantrop

Výrobek z kůže pro chvilkovou módu
To je pěkně blbej zlozvyk


Výbornou odpověď na to, jak asi smýšlela raná antika ještě před módou krátkých vlasů, dává Lúkiános (125-180) ve svém spise O bozích a lidech ve stati s názvem Kynik:
Lúkínos: "Haló, člověče, proč máš vousy a dlouhé vlasy?"
Kynikovi se líbilo mít dlouhý vous a dlouhé vlasy; a líbilo se to nejenom jemu, ale i všem těm dávným lidem.
Přibližně v šestém století se však mezi řeckými muži ustálila móda kratších účesů.
Avšak když se v 60. letech objevili Beatles, začala se móda dlouhých vlasů šířit. Jak se díky hnutí hippies móda dlouhých vlasů postupně šířila, duchovenstvo a konzervativní rodiče na ni pohlíželi jako na ohrožení sexuální identity, kulturních a náboženských norem.


Pivo, sekaná, knedlík a zelí
Kulatá móda pro miliony


Dřívější praktický zvyk chodit ven s vycházkovou holí nebo dokonce se šavlí či s kordem, vyšel, žel, z módy. Je to škoda, protože právě v dnešní době by to byla více než příhodná a užitečná móda.


Mám v živé paměti, jak se kdysi za každým druhým slovem říkávalo "vole", což byl hnus, jenž se mi hnusil i jako generačně spřízněnému mladíkovi s punkovým čírem na lebce. Posléze přišly do módy větné výplně z hluchoněmých slov typu "jako" a "prostě" a nyní se zase pro změnu vycpávkuje nadužívaným slůvkem "vlastně".

Není žádná zlepšená věc, která by se tím zlepšením zároveň i nenavratitelně nezhoršila, jestli mi rozumíte, jak to myslím. Jsou snad zvířata natolik nespokojena se svým postavením, že by je musela každých sto let měnit jako dobovou módu?

Dnes stačí lézt do prdele všem Židům, cikánům, cizincům, komunistům, mrzákům, homosexuálům, obyčejným průměrným a podprůměrným lidem, zkrátka všem, jež minulá doba a společnost nenáviděla, stačí podlézat ženám, jež prý byly a jsou nedoceňované - a hned jste obestřeni módní dobovou aurou neobyčejné humanity.

Jen kvůli úchylnému lidskému páření a mrdání a rozmrdávání se po světě existují bály, zábavy, koncerty, shromáždění, společenské akce, veškerá družnost, politika, móda, handl a lopota.

Kurt Cobain zemřel právě včas, protože se už začal pomalu s Nirvanou propadat do blbých, oblých, módních vod jakéhosi unplugged nashville-country popu, tak jak se to stává i jiným zářivým hvězdičkám, které neumějí zpočátku příliš hrát, pak se to naučí a zjistí, na radu manažerů, že toho víc prodají, když trochu zvolní, uberou a ztiší se.

Neznám obscénnější gesto než je ten jejich věčně vztyčený palec, naznačující velmi vlezlým a velmi neslušným způsobem, že je všechno v pohodě. To už je mi stokrát milejší vystrčený prostředníček - jak nesnáším každou nadměrnost a neuměřenost v používání módních výraziv!

Nebezpečné a podvratné myšlenky si zakazují. Co kdyby přišly do módy jako nejnovější superhit!

Primitivní antiamerikanismus je, zdá se, v kurzu; jeť to jakási pochybná jednostranná móda, jež se nejraději zabydluje právě tam, kde cítí malý odpor, velkou slabost a nepřekonatelnou závist.

Jeden se člověčí po druhém a takto svět zaplavují střídavé mocné vlny tsunami různých mód, náboženských směrů či politických doktrín.


Leckdo si rodinný život pochvaluje, kamaráde milý, ale podle mne je horší než galeje. To je samá móda, kraječky, klepy, křik… s hosty se dveře netrhnou… jedno děcko za druhým leze na ten boží svět… a ty výdaje… Fuj!
(Čechov: Diplomat)


Zvykl jsem si trávit veškerý můj volný čas v přírodě a nemíním toho po všech těch krásných letech absolutní svobody nechat jenom proto, že to zrovna jaksi není v módě!

Líbí se mi germánská tehdejší móda, včetně ošacení, nošení zbraní, vousů, účesů (Germáni jsou vynálezci culíků!)... Mně se ostatně líbí vůbec starověká móda (nebo ještě lépe pravěká!), třeba ty antické tógy... - a vůbec bych v horkých dnech nepohrdl třeba takovou suknicí namísto těsných kalhot!


Spleen jako každá móda vznikl ve vyšších vrstvách společnosti a klesl do nižších, které ho obnosí, a teď už ti, kteří nejvíc opravdu trpí těžkomyslností, snaží se skrývat své neštěstí jako hanbu.


Je-li svobodný pán skutečně svobodný, pak nezáleží na tom, kolik je mu let - oblékán chodí většinou stále mladě, totiž podle módy a vkusu svého svobodného stavu.

Nynější ohavná móda vlastnit psa není jen potvrzením výroku G. B. Shawa, že koupit psa je jediný způsob, jak za peníze získat lásku, nýbrž i potvrzením výroku filosofa Hobbese, že Homo homini lupus, nebo ještě lépe: Homo homini canis, jak říkám Já.


Mám hledět na módu, mám, pravda, módy dbát,
a ne jen pro sebe se dobře oblékat!
Pod rouškou krásných slov, jak už jsou v zvyku,
mi radit k způsobům módních tajtrlíků?
(Molière: Škola pro muže)


Naše civilisace je u konce s každou pravou produktivitou. Neboť kam naše oko dohlédne, všude jsme ovládáni módou.


Pokrytectví je módní neřest a všechny módní neřesti se pokládají za ctnosti.
(Molière: Don Juan)


V Schillerově básni, kterou Beethoven podložil podivuhodnou závěrečnou větu své Deváté symfonie, rozeznal především radost přírody, zbavené vlády "módy". Všimněme si zvláštního pojetí básníkových slov:

Kouzlo tvoje víže,
co kdy dělil módy přísný duch.

Zvláštní je, že toto umírněnější epitheton ("přísný") pro činnost módy vzniklo teprve později, kdy je básník zeslabil; v prvním vydání své Ódy na radost dal ještě tisknout:

"Co kdy dělil módy meč!"

Ani tento "meč" nevyjadřoval - podle Beethovena - to pravé: připadal mu v souvislosti s módou příliš ušlechtilý a heroický. Proto tam z vlastní všemocnosti dosadil "drzý", a tak zpíváme nyní:

"Co kdy dělil módy drzý duch!"
(Wagner: Beethoven)


Český překlad zmíněného místa Schillerovy Ódy na radost s ním zachází podobně "umírněně", ba ještě hůř: místo "módy" je tu prostě dosazen "čas"; a tudíž "umírněný", rozuměj zfalšovaný, zcenzurovaný německý verš "Was die Mode streng geteilt" zní v českém překladu P. Eisnera "Co kdy čas tak dělil rád"; není v něm tedy ani "móda", ani "přísný", a už vůbec ne "drzý". V prvním německém vydání z roku 1786 je ještě ona shora zmíněná varianta s mečem: namísto slova streng (přísný) tu nalezneme slovo Schwerd (česky "meč") - was der Mode Schwerd getheilt (česky "co kdy dělil módy meč"). Ve starém překladu Jana Purkyně z roku 1841 (Na radost) vypadá tento sporný verš také jinak: "Modný mraw co rozdělí".
(pozn. Mis. k předchozímu)


Mínění, že ženy jsou schopny myslet jen na věci pohlavní, je omyl. Ženy přece myslí i na jiné věci, jako je např. chov posraných harantů a čoklů, náboženství, klepy, móda, horoskopy či hádání z karet.
(Pozn. Mis. k: Molière: Žárlivý břídil)


Už v roce 1978, rok po oficiálním vzniku punku, nahrála anarchistická skupina Crass píseň Punk is dead (Punk je mrtev). Dnes získávají punkrockové soubory významná hudební ocenění, z punkové vizáže se stala móda.


Ženy v Egyptě nosily typické dlouhé šaty na ramínkách s velice hlubokým a odvážným výstřihem, který sahal až pod prsa, takže ňadra zůstávala odhalená. Pěkná móda.

Nenávidím lidi, způsob jejich nebásnické moderní mluvy, způsob jejich nepoetického "života", jejich debilní vysmátost, jejich nejnovější zprávy, potrhlé aférky, "žhavé" trháky a hity, módní "vychytávky" a vynálezy, politický systém, společenské trendy, televizní a rozhlasové programy, jejich takzvanou "kulturu" vůbec.


Jak šťastná by byla literatura, kdyby nebyla věcí módy a kdyby se o ni zajímali jen ti, jimž je určena!


Morální módy. - Jak se jen posunul celkový ráz morálních soudů! Největší velikáni antické mravnosti, jako Epiktétos, nevěděli nic o dnes tak obvyklém velebení myšlenek na druhé, života pro druhé; podle naší morální módy bychom je museli nazvat přímo nemorálními.


Ma chère (francouzsky) = drahoušku. Ze slovníku honorace podle někdejší módy vypadat vznešeně, vzdělaně a na úrovni kulturní Francie. Zbytky této módy, vyjadřovat se francouzskými frázemi, lze ještě dnes zaznamenat ponejvíce v anglofonních zemích (v Anglii, v USA), kde je francouzština stále považovaná za jemný noblesní jazyk, např. v nóbl restauracích apod.


Max Nordau:
Mnoho nervozity pramení také ze zvyku a z výchovy, což je vidět na tom, že hysterické záchvaty a omdlévání ustaly téměř úplně od té doby, kdy vyšly z módy.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm