O opilosti a opilství

31. prosince 2015 v 12:15 | Misantrop

Opilost není nic jiného než dobrovolné šílenství.


Jediná spiritualita, kterou znají, je vehnat si spiritus do žil a opojnost suverénního života zamění za opilost dna lahve.


Občas někdo z továrních dělníků najde cestu do kanceláře, aby tam nevzdělanými slovy přednesl nějakou stížnost (obvykle na opilost dílenského mistra, notorického kořaly).


Staří Sparťané nutili heilóty o slavnostech pít mnoho čistého vína a přiváděli je na symposia, ukazujíce mladíkům, jaká je opilost.


Chtěl bych stále zůstat střízlivý; a je nekonečně stupňů opilosti. Věřím, že voda je jediným nápojem hodným moudrého člověka; víno není tak ušlechtilý nápoj.


Vzájemné spory jsou provázeny surovými výtržnostmi otce a vedou v opilosti k týrání matky.


Neboť není možné jinak žít, jestliže nechcete žít jako na hostině, kdy se po nemírném pití a v nadměrné opilosti motáte a potácíte, takže vás druzí musí vést a sami nejste schopni se chránit.


Táta v opilosti tříská v obýváku věčně dveřmi (není to poprvé, co tímto způsobem narušil telefonní linku!), Já přijdu po dvou a půl dnech domů, najdu byt vzhůru nohama, rozbitý a rozmlácený, jako kdybych bydlel s malými dětmi.


Cítil jsem, jak můj duch byl náhle oslněn tisíci živoucích myšlenek, jež na mne doléhaly všechny najednou, takovou silou a v tak pestré směsici, že jsem propadl nepopsatelnému neklidu. Má hlava byla zachvácena ohlušujícím vzrušením, které se rovnalo opilosti.


QUI PECCAT EBRIUS, LUAT SOBRIUS
Kdo se provinil v opilosti, ať se zodpovídá střízlivý


Mějte se na pozoru, aby vaše srdce nebyla zatížena nestřídmostí, opilstvím a starostmi o živobytí.


Jsou nakažlivě společenští, a proto milují hlučnou družnou zábavu, opilství, lásku a násilnosti všeho druhu.


Skutky lidské zlovůle jsou zřejmé: necudnost, nečistota, bezuzdnost, modlářství, čarodějství, rozbroje, hádky, žárlivost, vášeň, podlost, rozpory, rozkoly, závist, opilství, nestřídmost a podobné věci.


Jaké primitivní mravy, jací lidé! Jaké nesmyslné noci, jaké všední a obyčejné dny! Nezřízená hra v karty, obžerství, opilství a věčné rozhovory o témž!
(Čechov: Dáma s psíčkem)


Navíc a krom toho znamenají tyto hudební produkce pod širým nebem také nechutné spolčování, jež nikdy nevede k ničemu dobrému, jen k opilství, rvačkám, znásilněním, ba co hůř k otěhotněním, k šíření nakažlivých chorob, včetně pohlavně přenosných, k ničení majetku a k veřejnému okrádání pomocí prodejů vstupenek, ředěných nápojů a ochuzených jídel, těchto většinou ještě k tomu masitého původu.


Kdykoli zdálky nebo zblízka zahlédl nějakou továrnu, pokaždé ho napadlo, že zvenčí působí všecko tiše a klidně, ale uvnitř se zřejmě skrývá barbarská nevzdělanost a tupý egoismus majitelů, jednotvárná práce dělníků a různice. I teď, kdy dělníci ustupovali před bryčkou, rozeznával v jejich tvářích i v chůzi fyzickou nečistotu, opilství a podrážděnost.
(Čechov: Případ z praxe)


Hlavní postavou je směšná figurka takzvaného pomocníka bývalé Veřejné bezpečnosti, který se pro svou všudybylost a hloupost sám nevědomky připlete do zločinu jako nadšený spolupachatel. Takových policajtských nátur jsme poznali dost - a všichni byli takoví - známe je i dnes. Vídáme je účastnit se nočních policejních hlídek, které obtěžují pokojné osamělé chodce, ale do míst prolezlých zločinem, opilstvím a výtržnostmi se bojí vkročit.
(Misantrop: komentář k filmu Dva tygři)


Co nejvíce potřebuje dnešní svět, je nějaký nový César. Mohl by to být i osvícený diktátor (a vlastně jedině diktátor, "misantropický tyran" - jak by ho nejspíš nazvala chátra), který by zakázal mnohé škodlivé věci; který by kupříkladu zakázal opilectví.


Čínské přísloví:
Jak se ubránit opilství? Pohledem na opilce.

Související články:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm