O tupcích (citáty)

13. května 2016 v 9:57 | Misantrop

Co bláznů sem a tupců na loď pospíchá,
a všichni tu jsou věrně veršem zpodobeni.


Šílenství jakožto koruna života, jeho nejušlechtilejší zavrcholení. Kdo tomuhle nerozumí, je nejen tupec, ale i můj skrytý a osobní nepřítel.


Může tupec dostat rozum?


A pak se o tom důvěřivém, podvedeném tvorovi s velkýma smutnýma očima, v nichž se zračí samo nebe, řekne, že šel na smrt "tupě jako ovce" či "jako to hovado". Ale kdo je tu opravdu ten "tupec" a kdo to "hovado"? Kdo, když ne člověk?


Tupec o tom neví, hlupák tomu nerozumí.


Moudrý žije v jiném světě než pošetilý a génius vidí jiný svět než tupec.


Každý člověk je tupec. Vždyť jeho modly jsou klam, ducha v nich není.


Kterýkoli tupec, který nemá více vtipu nežli pařez a který je právě tak ničemný jako hloupý, přece má v svých službách mnoho mužů moudrých i řádných jenom proto, že se mu dostalo veliké hromady zlaťáků.


Počátky naivně krásných experimentů má film už také dávno za sebou: nyní se všechny filmy dělají jako na běžícím pásu, vykrádajíce jeden druhý, a podle jednoho léty prověřeného vzoru, jak zapůsobit nejlépe na tupce, kterým je v podstatě jedno, na co bezmyšlenkovitě zírají, a podle jediné šablony, se stále stejnými ošoupanými klišé.


A z jeho díla potom vyvodí
pravidla nová - novou abstrakci,
jež nedá tupcům křídla, ale pouta.


"Nechte mě být!" vykřikl cizím hlasem, zrudl a celý se rozklepal. "Ven! Ven! Ven!" dál křičel Andrej Jefimyč. "Tupci! Hlupáci! Nestojím o žádné přátelství, tupče! Nechutnost! Hnus! Táhněte k čertu!" vykřikl plačtivě. "K čertu!"
Když byli hosté pryč, Andrej Jefimyč, celý roztřesený jako v zimnici, si lehl na divan a ještě dlouho opakoval:
"Tupci jedni! Hlupáci!"
(Čechov: Pavilón čís. 6)


Pověra zmátne jen tupce, který stejně neví
nic o duchu, jenž v nás i mimo nás je.


Dennodenně se dívat na ty tupce, poslouchat nicotné žvásty... Já chci žít!
(Čechov: Strýček Váňa)


Za pět set let - bude-li tu ještě smrdět lidstvo (doufám, že ne!) - to zde bude vypadat jako ve filmu Absurdistán (v originále "Idiocracy" - zas to nemístné a nesmyslné přejmenovávání! Název "Idiokracie" - vláda idiotů - by byl možná lepší): lidáci budou už tak zdegenerovaní, že dnešní největší tupci by byli budoucností považovaní za největší mozky.


Na mou duši, kdybych já byl klavírista nebo herec nebo něco a tyhle tupci by mysleli, že jsem senzační, tak by mě to asi dohnalo k šílenství.


Přijdete na to, vy tupci z lidu, hlupáci, pochopíte to někdy?


Jevsej měl najednou chuť povědět tomu tupci, že je hlupák, zaslepené hovado, které lstiví a krutí pánové jeho života naučili honit se za lidmi.


Doma v nejhlubším osamělém soukromí mohu klidně za zamčenými dveřmi v nočním tichu sepisovat vrcholná filosofická díla epochálního významu, zabývat se hlubokomyslnými úvahami, číst ty nejduchaplnější a nejsložitější texty, studovat cizí jazyky, učit se přírodním vědám a kochat se nejvyššími druhy umění - jen oni, ti tupci s chorými mozky, o tom nemusí nic tušit.


Tihle zástupci - tupci - lidu, jimž se říká posranci... pardon - poslanci, jsou samí vychytralí darebáci.


Čím to, že zní-li tichým lesem v zdánlivě nesouladné změti tucet různých ptačích hlasů, přesto je výsledkem tohoto nadmíru uklidňujícího, nevtíravého a nemúzickým lidským tupcem dokonce nevnímaného zvukového prostředí soulad, tedy harmonie, a nikoli snad jen pouhá polyfonie, jakož už vůbec ne kakofonie!


Je zcela nemístné, abychom toleranci, kterou vůči tupcům bez mozku nutně potřebujeme ve společnosti, jež se jimi všude hemží, přenášeli i do literatury.


U Schopenhauera se mi zalíbila stať o hluku a jeho rušivém vlivu na geniální hlavu. To, co říká například o nepřetržitém štěkání psů, o domovním randálu a o tupcích, jimž žádný kravál nevadí, to je přesně to, co říkám i Já.


dr. Hannibal Lecter: "My dva jsme si tak podobní, Wille. Máme představivost. Bez naší představivosti bychom byli jen jako všichni ostatní - tupci."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm