Cítím zápach, jenž se šíří

29. srpna 2016 v 5:49 | Misantrop

Stopy, z nichž síry se šíří omamný zápach;
to jsou známky ohně, ne větru či deště.


Prásk! Další pumelice! Ta byla! Cítím zápach spáleniny. Jako když se vypaluje letlampou kresba do dřeva. Blesk musel nejspíš zasáhnout nějaký hodně blízký strom.


Ticho a pusto bylo ve vyžehnuté dědině. Spáleniště dlouho dýmajíc, doutnalo, a podzimní vítr roznášel jeho čpavý zápach


O osmé ranní mě probudily páchnoucí stroje rolníků, jež dodělávaly hnojení a orbu přilehlého pole. Nyní je všude ticho a zápach močůvky se ztratil.


Toho, který si ještě před časem myslel, že se dotýká nebeských hvězd, nikdo nemohl snést pro nesnesitelný zápach.
(Bible: 2. Makabejská)


Latinský výraz foetor judaicus, židovský zápach, je pro jistotu z důvodů současné politické korektnosti raději ponechán úplně nepřeložený. Z obsahu také začíná stále více vyplouvat na povrch - jako foetor judaicus, židovský zápach - autorovo židovství.


Večer, když odjela poslední motorka, zanechávajíc po sobě jedovatý zápach výfukových zplodin, vyplížil jsem se pomalu a potichu jako duch z mé lesní skrýše.


Hra končí, opona padá, diváci odcházejí, lustr se spouští a lampy se zhasínají. Zápach špatně uhašené lampy naplňuje sál, opona se trošku zvedla a my vidíme, jak po scéně pobíhají jacísi pobudové ve špinavých hadrech.


Jako všude v tomto domě vládl v bytě zápach kyselého zelí, který byl přeražen ostrým pachem potu pocházejícím od někoho, kdo právě nebyl doma. Měl pocit, jako by znovu vdechoval teplý zatuchlý zápach kuchyně v suterénu, zápach štěnic, špinavého šatstva a sprosté laciné voňavky. Ze špinavých dvoukřídlých dveří, které se bez ustání otvíraly a zavíraly, vycházel zápach moči, pilin a kyselého piva. Prudce otevřel dveře a odporný kyselý zápach piva ho udeřil do nosu. Doufal, že při obědě bude chvíli sám, ale ten blbec Parsons si jakoby naschvál dřepl vedle něho a pronikavý zápach jeho potu téměř překrýval kovový pach omáčky.


- Starobylá, zkažená civilizace.
- To je tu pořád takový zápach?


- Smrdí to tu člověčinou.
- Ale ne, to je jen zápach nafty a leklých ryb.


Připouštím, že je těžké myslet uvězněn v tomto hnijícím kusu masa. Jeho zápach naplňuje každý nádech, dusivý oblak, jemuž nelze uniknout. Nechutné.


MOR V ATHÉNÁCH
S dechem od úst jim vanul odporný zápach,
jak mrtvola pohozená když hnije a páchne.


Neznám ošklivější zápach, než jaký šíří zahnilá dobrota.


Lidský smrad = nejhorší smrad, co znám. Je ještě odpornější než zápach kadidla.


Jsem na dně. Ve městě je blázinec, samá auta, hluk a zápach.


Dědiny hořely, než i nejeden lán hojného obilí zprahl v jezeře plamenů a vítr roznášel dým z něho i čpavý zápach daleko krajinou.


Co dlouho stojí, podléhá zkáze a hnilobě. A nic se mi tak nehnusí, jako zápach hniloby. Nemám rád všechno staré a přežilé, co patří do hrobu, a ne, aby to svým mrtvolným zápachem otravovalo vzduch a kazilo tak hnilobou všechno nové a mladé v rozpuku.


Samostatný soud pociťují jejich poslušné duše jako zápach.
(Klíma: Podivná příhoda)


A tak namísto divokých pudů přišla zkazka o neposkvrněném početí tak čistém oproti špinavému zápachu kundislizu a semene.


Milenec nesmí dál a pletenci květů
pokrývá plačky práh, i veřeje pyšné
mastí nardem a nebožák pažení líbá -
a kdyby směl dovnitř a pocítil jediný zápach,
hned by záminku hledal, jak zdvořile zmizet.


Jen do výšek, kde dlí Misantrop, už neproniká zápach živočišnosti, zápach krve a spermatu.


Kráčel jsem se smysly napjatými jako policejní stopař, až jsem v jednom místě ucítil cosi jako zápach krve smísený s výkaly. Zastavil jsem se a trochu se vrátil tam, kde byl pach nejintenzivnější. Nyní jsem zapnul baterku. A k své hrůze jsem opravdu objevil na zemi krev, ještě čerstvou, temně rudou, již zasychající!


Po louce kolem lesa zase brousí nějaký bouchal. Kecnul si, hajzlík, naproti na klády, prohledává okolí dalekohledem a kouří. Takhle se naštěstí určitě žádné zvěře nedočká; to i Já cítím zápach cigaretového kouře na hony daleko, natož zvířata.


V jednom domě při cestě probíhá zahradní slavnost. Vypadá to tam jako v hospodě: spousta lidu a zápach připálené uzeniny. Člověk si opravdu nepochutná na jídle, které by nebylo okořeněno alespoň špetkou zvířecího utrpení a neneslo zápach krve a smrti.


Jak mohl jeho čich snést ten zápach?
(Plútarchos)


V jedné bažině povraždí stádo hrochů, "protože to jsou obludy"; černoši, s pro ně nezvyklou vervou, tahají jejich zdechliny na břeh, v příslibu přídělu masa, ládují se hroším tukem a za ukrutného hnilobného zápachu rozvěšují zbytky naporcovaného masa po okolních stromech, aby se vyudily na slunci.


Harpyje zbytky pokrmu pokálely a znečistily, takže nebylo možno vložit něco z toho do úst, ba nikdo nesnesl ani zápach, který se šířil ze zbytků jídla. Zbyl po nich jen nesnesitelný zápach.


Obyčejný bez na mezi! Kam se hrabe Christian Dior se svými průmyslovými smrady! Zcela ta vůně přebila zápach z blízké hromady hnoje.


Vůně, v níž chybí převažující hrobový zápach tlejícího vlhka, houbovité hniloby, plísně a mazlavého jílu, je vůně života.


Ta pachuť z lidského, zápach a poskvrnění lidmi - to na duši nesmazatelně zůstává.


Uf, to byl zápach! Já nesnáším lidi, dělá se mi z nich špatně.


Takto jak jsem, svobodný, takto nahého a uklidněného mě pochovej, přírodo! A nedej mi nadechnout zápach lidí!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm