Niccolò Machiavelli: Castruccio Castracani (výpisky)

30. září 2016 v 20:01 | Misantrop |  Četba

Říkával, že Bůh miluje lidi silné, protože vidíme, že vždycky nemohoucí trestá mocnými.
Když ho někdo pomlouval, že žije příliš nádherně, řekl Castruccio: "Kdyby to byla neřest, nepořádaly by se tak nádherné slavnosti na počest našich svatých."
Za plavby po moři přepadla jeho loď nebezpečná bouře a Castruccio se velice vzrušil. Jeden z lidí, kteří byli s ním, ho napadl, že je strašpytel, kdežto on prý se nebojí ničeho. Castruccio mu řekl, že se tomu nediví, protože každý cení svoji duši podle toho, zač stojí.
Když se kdosi chlubil, že přečetl mnoho věcí, řekl Castruccio: "Líp by udělal, kdyby se chlubil tím, kolik jich podržel v hlavě."
Když se kdosi chlubil, že se neopije, ani když pije hodně, řekl: "Totéž dělá vůl."
Jednou ho pozval na večeři Taddeo Bernardi, nadmíru bohatý a nádherymilovný muž z Lukky. Když přišel do domu, ukazoval mu Taddeo místnost, celou vyzdobenou závěsy a s podlahou z vybraných kamenů, které představovaly v různých barvách různě provedené květy, listoví a podobnou zeleň. Castruccio si nashromáždil v ústech hodně slin a všecko plivl Taddeovi do obličeje. Když to Taddea pobouřilo, řekl Castruccio: "Já jsem nevěděl, kam si mám odplivnout, abych se tě dotkl méně."
Podobný člověk ho jednou znudil dlouhou řečí a nakonec řekl: "Možná že jsem vás unavil přílišným mluvením." - "Vůbec ne," odpověděl, "protože jsem neslyšel, co jsi povídal."
Jednomu závistivci, který se smál, řekl: "Směješ se, protože se máš dobře, nebo protože se někdo jiný má špatně?"
Když viděl, že jeden člověk si dal napsat na svůj dům latinskými literami, aby jej Bůh ochránil ode všeho zlého, řekl: "To by nesměl chodit dovnitř."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm