Definování definic

9. listopadu 2016 v 14:29 | Misantrop

Čím víc pravdivě zachycených detailů života dokážete dostat na jeden čtvereční centimetr papíru, tím jste "literárnější". Ať je to jak chce, tohle je moje definice.


Každý potřebný význam bude přesně definován a jeho vedlejší významy budou vymazány a zapomenuty.


Definovat znamená omezovat.


Roboti nejsou lidští. Chybí jim cosi, co nedovedeme definovat, ale cítíme, že přece jen jim něco chybí.


Člověk není něco, co by se dalo označit jako můj vlastní druh. Z hlediska definice živočišného druhu existuje dokonce přirozená psychologická bariéra, která zabraňuje křížit vegetariána s kanibalem.


Člověka lze definovat také jako zvíře toužící po moci, jako tvora, který nemůže po moci netoužit. Úporně pohrabovačný vepř.


Zkušenost mi napomohla k poznání, které jsem shrnul do definice: Současný člověk je sadomasochistický fašista.


Stephen Hawking jednou poznamenal (dokládaje, že na počítačové viry se hodí definice živoucích systémů): "Domnívám se, že to cosi vypovídá o lidské povaze, že jediná forma života, kterou jsme doposud vytvořili, je ryze destruktivní. Vytvořili jsme život k obrazu svému."


Ve vědě zvané "matematika" se nám podařilo formulovat definici nedefinovatelného, která je založena právě na nedefinovatelnosti nedefinovatelného, což svědčí o neobyčejném důvtipu.


Genialitu lze definovat jako nejvyšší schopnost dostat svého vlastníka do potíží všeho druhu.


Jako praví gentlemani jsme si neustále vědomi své odlišnosti od obyčejného davu, aniž jsme schopni okamžitě přesně určit, v čem ona odlišnost spočívá. Neumím ani lépe definovat zvláštnost toho duševního stavu.


Existuje jistý druh špatnosti, kterému se říká ničemnost nebo infamie; lze ji jen těžko definovat, ale zato ji snadno poznáme.


Definice morálky: Morálka - idiosynkrasie dekadentů s postranním záměrem mstít se na životě - a to s úspěchem. Kladu důraz na tuto definici.


Život je tak dynamický a mnohotvárný, že jej nelze vměstnat do žádné přesné definice a z ní pak vyvodit univerzální poučku. Kdyby to bylo tak jednoduché, bylo by se to už dávno stalo.


Pravda o životě nemůže být nikdy vtěsnána do úzkých definicí a hotových závěrů. Pro každou životní situaci platí jiná zaklínací formulka, abych tak řekl, jiná definice, jiné pravidlo - nebo jich je dokonce několik.


Vědecké definice se mění v křehké sonety.


Ráj by se dal definovat jako místo, jemuž se lidé vyhýbají.


Definice Boha: Bůh existuje jen v představách lidí. Je to výtvor lidské fantazie a lidské schopnosti pro abstrakci. "Bohem" se obsazuje duševní prázdnota a neschopnost pochopení mechanismu jevů, jež nás obklopují.


Definice protestantství: poloviční ochrnutí křesťanství - a také rozumu.


České slovo polévka není zrovna moc povedené - polévkou se přece nic nepolévá, leda talíř. Definovat polévku jako takovou lze však jednoduše: je to tekutý pokrm, zpravidla teplý, leč nikoli vždy, se zavařenými nebo vloženými přísadami nejrůznějších druhů. Základem teplých polévek je vývar ze zeleniny. Pikantnost indických polévek vyplývá především z toho, že Indové jim dodávají charakteristické ostré a vonné chuti hojností koření nebo kořenných směsí.


Svobodu bychom možná dovedli slovy definovat - horší by bylo ji popsat ze své vlastní zkušenosti. Ano, svobodu lze snad definovat - ale odlišit ji od nesvobody bylo by pro nás tvrdým oříškem, na němž bychom si vylámali naše křehké intelektuální zuby, stejně křehké, jako jsou křehké naše takzvané svobody.


Říci, že "nebudu svobodný, dokud nebudou svobodní všichni ostatní lidé (nebo všechny cítící bytosti)" znamená kapitulovat, zaujmout pozici jakéhosi nirváně podobného stuporu, vzdát se vlastní lidskosti, definovat se jako poraženci.


Podle definice nebyla Božena Němcová sice žádný analfabet, ale pro mne prostě není rozdílu mezi tím, kdo neumí psát vůbec a tím, kdo neumí psát pěkně nebo poutavě nebo moudře.


Daniel jednou řekl jedno ruské přísloví. Znělo nějak takto: "Vsje ženščiny perejebať nělzja, no stremitsja - nado!" Odmyslete si od něj lapidární vulgárnost a zbude vám čiré neštěstí mužství. V tom přísloví je obsažen kořen věci. Ta věc má něco do sebe. Prastarý odpor muže k ženě, znechucení tělesností, nebo kdoví co, teď honem to nedovedu přesně definovat.


Myšlenky nepřátelské Angsocu mohly být přechovávány ve vágní neslovní podobě a daly se vyjádřit jen ve velmi obecných termínech, které, shrnujíce v sobě celé klubko kacířských myšlenek, se nedaly blíže definovat, a tak se míjely účinkem.


Mám-li se stručně vyjádřit k mým jasně definovaným konkrétním úmyslům při této nehodě, odpovídám, že jsem chtěla zavinit smrt více lidí použitím dopravního prostředku. Jednalo se mi především o naplnění principu. Mého principu, ke kterému jsem během životních zkušeností postupně dospěla. Mohu ten princip definovat, když chcete. Jde o to, že jestliže má společnost svědomí ničit jednotlivce, tak naopak jednotlivec může bez zábran a výčitek svědomí ničit společnost. V tom spočívá ten princip.


Její poprava: poslední příkoří tomuto "prügelknabe" - otloukánkovi, jak sama sebe definovala.


Zdálo se mu, že instinktivně rozezná, kdo přežije a kdo zahyne; ale co vlastně přispívá k přežití, nebylo snadné definovat.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm