Já nejsem humanista

27. listopadu 2016 v 14:30 | Misantrop

Já nejsem humanista. Nevěřím, že člověk má větší cenu než nějaký pitomý brojler.


Člověk musí být nutně humanista, aby tuhle moji myšlenku neuznal. Nikdo není dobrý, takže nikdo není ani zlý.


Kdo sebe považuje za člověka a říká o někom druhém, že je to pravý humanista a ukázka příkladného lidství, má to znamenat: "Hle, tohoto vyzdvihuji. Já a on jsme hlasatelé nejvyššího lidství."


Člověk misantropovi humanistou.


"Cože! Takový velký humanista, lidumil - a zločinec? Vyloučeno." - Říkáte vy. Ale právě proto, že to říkáte tak pohoršeně zrovna vy, právě proto to není vyloučeno, nýbrž je to jisté. Je to jisté, poněvadž vy to vylučujete. Je to pravdivé. Musí být - protože vy to popíráte.


"Člověk je nejlepší, nejušlechtilejší tvor na světě. Cokoliv si zamane, to hravě dokáže, každý problém správně vyřeší, každou otázku zdárně rozřeší." - Vypadá to jako blouznění horečkou zmítaného humanisty; vypadá to dokonce i jako sarkasmus či parodie - a přece to není ani sarkasmus, ani parodie. Co je to? - Lidská sebechvála je to, jež smrdí, a lidská pýcha je to, jež píchá v oko trpitele.


Humanista je vposled nejkrutější posměváček, horší svou škodolibostí nad kdejakého misantropa.


Kdyby si všichni lidé napsali na vývěsku své skutečné řemeslo, svou autentickou charakteristiku, nemohli bychom se jeden druhému do očí podívat! Představte si na navštívenkách: Dupont, cizoložný humanista.


Hitler se svou vyhlazovací válkou je považován za největšího zločince všech dob, ale i on "to myslel s lidstvem v podstatě dobře"! A i on byl pouhý člověk, stejný jako ostatní lidé. Ještě i on byl pouhý humanista! Nesmlouvavý a tvrdý, leč humanista každým coulem!


Bob Geldof (*1951), irský rocker. Začínal s punkovou skupinou Boomtown Rats. V roce 1982 hrál hlavní roli v hudebním filmu The Wall (Zeď), natočeném podle stejnojmenného projektu skupiny Pink Floyd. Pak se z něj stal nechutný humanista, organizující charitativní koncerty a přítelíčkující se s politiky.


Všechny dodatečné pokusy učinit z Haška pouhého ochlastu, zhýralce, anarchistu, bolševika či dokonce humanistu, se nezakládají tak úplně na pravdě. Ničím z toho, z čeho jej kdysi obviňovali nebo z čeho jej dnes podezřívají a co mu podsouvají, nikdy nebyl - alespoň ne úplně. Nazývat jej například humanistou je přinejmenším směšné; na to byl k lidem příliš cynický a v podstatě i krutý - krutý jako někdo, kdo nemusel nikdy nikomu doopravdy ublížit.

Knížepán: "Ich bin humanist. Ja human. Ja uvaržit polifka pro ten pakáž."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm