Kdejaká pitomost

14. března 2017 v 18:38 | Misantrop

Stále častěji na sobě pozoruji příznaky, jež jsou charakteristické pro popudlivou, nesnášenlivou mentalitu senilních dědků; kdejaká pitomost, nad níž bych dříve shovívavě pokrčil rameny, mě v poslední době dokáže podráždit do té míry, že navzdory rozumu se pouštím do nesmyslných samomluv a polemických sentencí namířených proti lidem nebo institucím, jejichž jednání, výroky, postoje nebo činy mě v předchozím okamžiku rozčilily.


Považuji zákonné manželství za pitomost.


Představoval si Američanku stupidní a bestiální jako posvícenského zápasníka, ale její pitomost byla naneštěstí úplně ženská.


Mám vám dál vykládat, co lásku provází?
Hloupost a pitomost, někdy až k zbláznění.
(Plautus: Milenci)


"Miláčku, vezmi tuto růži; její vůně bude ti vždycky připomínat chvíle našeho štěstí..."- No, takovou pitomost...! - "Cítíš, jak voní?" - Ne, to já hrát nebudu, to já nebudu hrát.


Všichni čumí na nějakou pitomost v "bedně". Otevřenými okny doléhají ty melodramatické žvásty až na ulici.


Lidi jsou volové; čím větší pitomost nebo hloupost, tím více lidí sáhne do kapsy, aby se také mohli na to podívat.
(Hašek: Reelní podnik)


To je jako se vším jiným; jeden začne a druhý se přidá, aby měl totéž, co jeho soused, i kdyby to byl čokl, plastová okna nebo ta největší pitomost na světě.


Jak ten potlesk vlastně vznikl? Kterej idiot s tím začal první? A kteří idioti se k němu přidali? Jak se jen dokážou takhle idiotsky sjednotit? A jak se taková pitomost mohla vůbec ujmout?


Ještě horší druh pomatenosti bývá však svolání sjezdu rodáků, poněvadž přirozeně tato pomatenost zatahuje do svých sítí mnoho lidí, kteří se narodili na určitém místě, považují se za rodáky a hrdě vyslovují v návalu pitomosti slova "zdejší rodák", ačkoliv sami přece nemají žádné zásluhy o to, že se vůbec narodili.
(Hašek: Sjezd rodáků)


Na hladině Jezírka jsem našel jakýsi vor, připevněný k oběma břehům špagátem. K jakému účelu tato potrhlost slouží, to nevykoumám, ani kdybych se zbláznil, protože k tomu mi chybí příslušný poznávací aparát: zvrácený lidský rozum, který tu pitomost vymyslel a zrealizoval.


Čím větší pitomost, tím více lidí hledá v ní zrnko myšlenky, schopnost, neobyčejný talent, a tím více lidí uznává geniálnost básníka.
(Hašek: Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona)


Nacistickou rasovou teorii vystřídala jiná pitomost: Žádné rasy prý neexistují!


Udělat "revoluci" jenom proto, aby mohli žrát hamburgery, to je vážně pitomost, kterou může vymyslet jen člověk...!


Když už sahal na kliku, všiml si, že nechal na stole otevřený deník. PRYČ S VELKÝM BRATREM! bylo napsáno s písmeny skoro tak velkými, že se dala přečíst přes celý pokoj. Taková pitomost.


"Proč mě tady držíte?"
"Protože jste nemocný."
"Tak nemocný. A zatím desítky a stovky šílenců běhají na svobodě, protože vaše pitomost je nedokáže rozeznat od zdravých."
(Čechov: Pavilón čís. 6)


V práci taky: Den co den nějaké školení kvůli tomu, že se někde našlo smítko. Pořád vás za nějakou pitomost sekýrují a nedají vám pokoje.


To jediné, co nutno lidem zazlívat, jest jejich pitomost.
(Klíma: Slavná Nemesis)


Obecná kletba lidstva, pošetilost a pitomost, budiž tvá v hojnosti výsadní!


Jsem cynik, neschopný soucitu? Možná, ale stejně se dovedu posmívat hloupým lidem pro jejich nekonečnou pitomost!

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm