Může pacifismus zvítězit nad militarismem?

10. prosince 2017 v 15:25 | Misantrop

Výrazný antimilitarismus; pěkná je kupříkladu scéna, v níž se chlapci v ukradené vzducholodi zbaví lodního děla jako nadbytečné zátěže, díky čemuž lehce uniknou pronásledovatelům - pacifismus tedy i takto nenásilně může zvítězit nad militarismem; sice z toho kanónu mohli dotírající "stíhačku" stejně tak lehce i sestřelit, ale to by nebylo zdaleka tak půvabné a vtipné.
(Misantrop: Komentář k filmu Ukradená vzducholoď)


Absurdně a paradoxně by vojáky měli nahradit pacifisté.


V Japonsku je na 30 000 vegetariánů, seskupených hlavně v pacifistické organizaci Ómoto a mezi stoupenci zenové filosofie.
(Wiśniewska-Roszkowska: Vegetariánství)


Skutečnost, že Ašóka ani při svých osvícených názorech nepropadl naivnímu pacifismu - nezrušil nikdy armádu ani trest smrti - svědčí o vladařské prozíravosti, mající na zřeteli především rozkvět království a blaho poddaných.


Ve vzácné jednotě - byť ne překvapivé - ovšem uprchlíky dnes vítají nejvíce jak křesťané, tak anarchisté, oba tábory vedeny souznačným rysem, jenž by se dal nazvat "naivním pacifismem" nebo spíš naivním tolerantismem. Ale právě tolerancí všechno špatné začíná.


Německé měšťanstvo je pacifistické až ke skutečnému sebepopření.


O co se pan Horák tak vehementně snaží především, je vnutit nám svou mylnou představu o jakési starobylé kultuře neolitických zemědělců, žijících pokojně v jakémsi utopickém, pacifistickém komunismu, kteří ve svém minimálním volném čase v postavení poddaných otroků vymýšlejí písmo, aby jím v praslovanštině, jíž jejich páni a okupanti nerozumějí, zapisovali bezvýznamná banální sdělení, jež si stejně vymyslel pan Horák sám a upravil si je podle svého.


Na zkreslující armádní propagandu má takový bojovný pacifista jedinou odpověď: stejně zkreslenou a stejně podujatou kontra-propagandu. Avšak válčí a lžou všichni.


Musím být vděčný každé válce, každému výbuchu násilí a vražd, každé katastrofě, všemu, při čem zhebne hodně lidí, ale co je zároveň ode mne daleko a neohrožuje mě. Protože jinak by bylo na Zemi nepředstavitelně ještě víc lidí než teď! Představa lidského světa bez válek mi nahání větší hrůzu než války samé. Válka je potřeba, pacifisti!


- Watkinsi, proč jste šel do armády?
- Kvůli vodnímu lyžování a cestování, pane - ale ne kvůli zabíjení, pane. Chtěl jsem zapsat do papírů BEZ ZABÍJENÍ.
- Watkinsi, vy jste pacifista?
- Ne, pane, nejsem pacifista - jsem zbabělec.


A kreslený filmy - viděl někdo z vás teď kreslenej film? Jsou špatný. Vzpomínáš si, když myška bacila kocoura láhví do hlavy a tak ho rozplácla? Víš, co dělaj teď? Jdou na terapii se vypovídat! A víš, kdo za to může? Ženský a pacifisti!


Z punku se stala lotrovská peleš naivních pacifistů.


Znal jsem jednu čistou duši, která odmítala nedůvěřovat. Byl to pacifista a anarchista, stejnou láskou miloval všechno lidstvo i zvířata. Ano, bezpochyby, výjimečný duch. Nuže, za posledních náboženských válek v Evropě se uchýlil na venkov. Na práh svého domu napsal: "Odkudkoli přicházíte, vstupte a buďte vítáni." A kdo byste řekl, že toto šlechetné pozvání přijal? Milice. Přišli k němu jako domů a rozkuchali ho.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm