Po nás potopa

20. prosince 2017 v 17:30 | Misantrop

Kdysi dle pověsti vládla i vláha
a propuklá potopa zalila lidnatá města;
leč cosi ji potlačilo a poklesly vody,
co jen jich ze sebe vydal bezedný prostor,
ustaly deště a v síle oslábly řeky.


Dle bible roku 671 po stvoření stižena byla zeměkoule potopou. Letošního roku bylo tomu tedy právě 5000 let, co byla potopa světa. Považme, kde bychom nabrali spoustu politických stran, kdyby byl Noe zapomněl vzít s sebou některé druhy hovad. Marně bychom se ohlíželi vůkol a hledali národní socialisty, kdyby byl Noe nezachoval v arše některé animály, bez nichž by musila tato strana zahynout. Že žijí mezi námi různí klerikální vychovatelé dítek, o kterých čteme každou chvíli pod titulem "Zase jeden" - to vděčíme rovněž Noemovi, jenž v arše zachránil prasata před vymřením. Bez Noema nebyli by u nás ani živočichové, kteří milují kalné vody, ale přitom dovedou vždy plavat s proudem.
(Hašek: Zapomenuté jubileum)


"Je to jeden chám vedle druhého." - Chám = neurozený, sprostý člověk; biblický Chám byl jeden z lidí, kteří - lidužel - přežili potopu světa.
(pozn. Mis. k: France: Ostrov Tučňáků)


Tradiční podání nám říká, jak si v prehistorických dobách bůh-stvořitel uvědomil svůj omyl, že vytvořil lidi, a spláchl je potopou ze světa, ale jak ve slabé chvilce ušetřil jednu plodnou rodinu. Jejda!


Zeus zatopí celý svět potopou, vyhladí pokolení lidské a svolí, aby jen dva nejspravedlivější, nejzbožnější lidé na zemi se zachránili.


Pozoruhodná je legenda o potopě světa, v níž sehraje roli biblického Noema praotec lidstva Manu; božská malá rybka mu prozradí, že svět bude zaplaven dešti, a vyzve ho, aby si připravil loď a ji samu uchránil před většími rybami ve džbánu, a až povyroste, v rybníku. Na svět skutečně přichází potopa, při níž ryba, která už zatím dorostla obří velikosti, táhne Manuovo plavidlo, dokud nezakotví u hory, kde přečká záplavu. Potom stvoří Manu napřed ženu Idu a pak ostatní živé tvory.


Ráno se přihnala bouře a znovu zaplavila svět, jako kdyby kdovíjak dlouho žíznil. Počasí je nestálé, oblohou se prohánějí přeháňkové mraky. Také rybník Svarg vypadá sklíčeně jako archa Manuova po potopě světa. Od každého druhu zvířete je tu jen jeden pár. Jen člověk tu chybí. Avšak komu? Mně tedy určitě ne. Ostatně, a jen tak mimochodem, v arše to museli být z páru lidáků bratr se sestrou, jinak by pokolení lidské nebylo se tak zvrhlo.
Dřív byly povodně tak jednou za sto let; ještě před deseti lety přišla potopa nejvýš jen jednou za rok; v současnosti vyplaví vzedmutá voda lidácké příbytky už ne jednou, nýbrž hned několikrát za rok, pokaždé když trochu zaprší. Kdo máš rozum k přemýšlení, zamysli se.


V jedné epizodě Krkonošských pohádek si Trautenberk usmyslil stáčet vodu ze studánky do lahví a prodávat ji; přesně tutéž vodu, jíž se až doposud mohl každý kolemjdoucí po libosti a zadarmo občerstvit. Dostal samozřejmě za tuto chamtivost opět od Krakonoše řádně za vyučenou. V podobě potopy!


Spustí se déšť tak těžký a štědrý,
jako by celý éter se proměnil v příval
a řítě se dolů chtěl obnovit potopu světa.


Jediným důvodem, proč bůh neseslal další potopu, je to, že ta první nebyla nic platná.


Týden lije a bouří, potopa se šíří zemí, zahubivši již celkem dvanáct lidáků. Dobře jim tak, to mají za všechno. Hůř jsem na tom Já, jenž jsem kvůli tomu deštivému počasí zůstal uvězněn doma. Naštěstí mám stále co dělat a čím se bavit; leč po přírodě se stýská... ale po víkendu už musím jít konečně zase na několik dní a nocí pod stan do Sádeckého polesí, i kdyby hlásili potopu světa! Tím ostatně spíš.


Snil o nehybné a teplé arše, kam by se uchýlil daleko od neustálé potopy lidské hlouposti.


A jestliže kdy přijde na svět potopa, převraty, neštěstí, nepřisuzujte je, nepřičítejte je zlopověstným spojením planet; přisuzujte to vše nesmírné, nevyslovitelné, neuvěřitelné a neocenitelné špatnosti Kočkorů.


Party "plnohnědých" (full-brown) výrostků v hnědých kožených kombinézách, kteří si říkají "Brown Angels" (hnědí andělé) a na těžkých motocyklech vyjíždějí na lovy děvčat a žen, které pak zavlékají k orgiím do svých hnědých doupat, se již staly postrachem kalifornského pobřeží. "Je to hnědá potopa," posteskl si našemu zpravodaji C.C. Williams, "kterou však lidé neberou dost vážně."


Po nás ať si přijde potopa
Už si nevážíme života


- Co dělat, svět se snad propadne a potopí.
- A ty bys nechal přijít něco jako novou potopu světa?
- Něco ti řeknu: víš, kdo financuje tenhle Konec Světa, tu celou novou Potopu?
- Vím. Všechny továrny. Všechny banky. Všechny státy.
- Tak vidíš. Kdyby byli jenom Mloci proti lidem, tak by se snad dalo něco dělat; ale lidi proti lidem, to se, člověče, nedá zastavit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm