Vojáci jsou dobytek

9. ledna 2018 v 15:15 | Misantrop

Vojáci jsou jenom dobytek, kerej stát krmí, dá jim nažrat, napít kafe, tabák do fajfky a za to musí tahat jako volové.


"Vod toho jsme vojáci," řekl Švejk nedbale, "kvůli tomu nás matky porodily, aby nás rozsekali na hadry, až nás voblíknou do mundúru. A my to rádi děláme..."


Je-li někdo v nebi, pak jsou tam vojáci ve vězeních, protože nechtěli prozradit konspirativní nexus, kryli tělem ostatní, vojáci sebevrazi.


Válčící vojáci mají dobrý recept na uchlácholení bojácných nováčků. Říkají jim, aby nejančili kvůli každému výstřelu, který zaslechnou. Ten výstřel, jenž je usmrtí, stejně neuslyší, tak co...


Kdyby mí vojáci začali přemýšlet, nezůstal by u vojska ani jediný.
(Friedrich II. Veliký)


My jsme volní, samostatní vojáci, vrahové, neboť voják a vrah je přeci jedno a totéž.
(Klíma: Soud Boží)


František Cenci si patrně řekl: "Jakými výmluvnými činy bych já, Říman, narozený v Římě 1527 právě v těch šesti měsících, kdy tam luteránští vojáci bourbonského konetábla napáchali tolik ohavných skutků, znesvěcujících věci svaté, jakými skutky bych měl upozornit na svou odvahu a popřát si co nejplněji požitek z opovrhování veřejným míněním?"
(Stendhal: Italské kroniky)


Příslušníky jiných živočišných druhů lidé vykořisťují, zotročují, honí po lesích a zabíjejí jako vojáci cizí vojsko.
*
15. říjen - Vojáci zase dávají o sobě vědět. Tentokrát doporučeným předvoláním ke přezkumu zdravotního stavu, určeného na 1.11. Znovu jsem to zmačkal a vyhodil. Jsem zvědavý, kam až hodlají verbíři jít. Odmítám s nimi komunikovat. Buď jsem svobodný, anebo občan! Svobodný jedinec se nesmí podvolovat teroru.


Mašinérie při volbách nemá jinou funkci než omezit lid, zapojit ho, aby šel k volební urně, jako se posílají vojáci do boje.
(Maupassant: Strýc Sosthène)


Jak řečtí, tak i trójští vojáci šli prý do boje s dlouhými vlasy. Takoví bojovníci to považovali za známku svého šlechtického původu, a proto si je prý také neskrývaně česali, aby se jimi pochlubili. Aby je za ně nemohl nepřítel v boji uchopit, stříhali si vlasy vpředu na krátko, ale vzadu je nechávali dlouhé.


Když se Kroisos znova a znova tázal věštíren, dostal odpověď, aby si na pomoc proti Peršanům přibral řecké vojsko. I poslal hned posly do Lakedaimonu (do Sparty), neboť tam byli nejstatečnější vojáci.


Dějiny jsou záznam (vesměs falešný) událostí (vesměs bezvýznamných), které způsobují vládci (vesměs padouši) a vojáci (vesměs hlupáci).
(Ambrose Bierce)


Nové sandály tlačí a dřou mi kůži. V hrbolatém, obtížném terénu se mi v nich podvrtávají kotníky, což mě nutí k nezvykle opatrné chůzi. Odvyknul jsem sandálům! Myslím na římské vojáky, kteří žádné jiné boty než právě sandály nenosili. Ale copak římští vojáci! Těm nevadilo ani nechat se zabít pro větší slávu Říma!


Člověče, především se cvič doma jako vojáci v zimním táboře.
(Epiktétos: Rozpravy)


Na válečných výpravách chodil vždy bos a bez pláště, nebyl-li zrovna třeskutý a nesnesitelný mráz, takže i vojáci říkali žertem, jestliže chtěli vyjádřit, že je velká zima: "Fókión má plášť."


Na osamělý smrk je pěkný pohled, ale lány smrků, jak říkají Němci, "zu dicht gesät", příliš těsně k sobě nasázených, ještě k tomu do řady jako vojáci při přehlídce, to není pěkné.

Stromy, vojáci... všecko do řady!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm