Posilněte mne jablky

14. února 2018 v 17:29 | Misantrop

Jablka patrně tvořila součást stravy neznámého primitivního národa, jehož pozůstatky byly nedávno objeveny na dnech švýcarských jezer a o němž se předpokládá, že žil dávno před vznikem Říma a byl tak starý, že ještě nepoužíval žádné kovové nástroje. V jeho zásobárnách se našlo jedno celistvé zčernalé a scvrklé lesní jablko.
Tacitus píše, že staří Germáni tišili svůj hlad kromě jiného planými jablky (agrestia poma).
Niebuhr konstatuje, že "výrazy pro dům, pole, pluh, orbu, víno, mléko, ovce, jablka a další věci spojené se zemědělstvím a jemnějším způsobem života se v latině a řečtině shodují.
Šalomoun pěje: "Posilněte mne jablky."
Podle Homéra patřila jablka mezi ovoce, které Tantalos nedokázal utrhnout, protože mu vítr vždycky odvál pryč větve, na nichž rostlo.
Podle Prozaické Eddy přechovává Iðunn "ve své schránce jablka, z nichž stačí bohům pojíst, až začnou stárnout, a všichni zase omládnou."
(Thoreau: Divoká jablka)


Jako by to bylo včera, co jsem byl mladý, veselý klučina s dlouhými, jako uhel černými vlasy, kterému každý tykal, se zuby, jež zdrtily a zchroupaly všechno od ořechů a syrové mrkve přes jablka po nevařené brambory, vyhrabané holýma rukama ze země a snězené hned na místě. To byla doba!


Jo, jo..., kde jsou ty doby, kdy jsem mohl venku chroupat oříšky, jablka, mrkev, podomácku upečené suchary nebo syrové brambory, vykopané kdesi na poli!


Pojíte dobré krustuminské a bergamské hrušky, jablka s krátkou stopkou, několik tourských švestek, několik třešní z mé zahrady. A nebudete se musit obávat, že vám z toho vzniknou sny pochybné, klamné nebo podezřelé.


Chvástej se, chvástej! Ejhle shnilá jablka, hle kobylince nad vodou plynou.


Nu ano, máme jedno tělo a dvě ruce a dvě nohy, máme deset prstů, pět švestek a čtyři jablka a skoro šest a půl miliardy debilů, ale toto všechno jsou jen množiny určitých věcí, které sice můžeme spočítat, když chceme, avšak výsledek není nijak magický.


Nedlouho po setmění přicházejí hlavní hvězdy večera - divoká prasata. Většinou jim hodní lidé přichystají jablíčka; když je všechna sní, což jim pár hodin trvá, zase zmizí odkud přišla.


čtvrtek, 25. prosince 43
Sluníčko svítí, je polojasno, bez sněhu, ale teplota sotva nad nulou. Zmrzlé listí křupe pod nohama. V lese panuje vzácné ticho. Na placaté kameny pod křížem položila nějaká dobrá duše nadílku pro zvířátka: malá červená jablíčka. Ta snůška zvířátkům, položená tak trochu neobratně na ploché kameny pod křížem u stezky, mi připomíná oltář pohanskému božstvu. Nebyly to tak úplně špatné zvyky. Rozhodně lepší než vánoční orgie nakupování, uklízení, šílení a přežírání, homofilie a zkaženého televizního programu.


Ach ano, otcové naši planá jablka jedli a nás zuby brní. Však byli bychom i my vinni, kdybychom se nestarali o to, co lze zachrániti.


V širém poli hruška stojí
a jabloň zraje v zahradě,
hrušek v jeseni se najím,
a jabka sním si radši hned.


Já pěstuju nejraději rajská jablka, pro to jméno: paradiesäpfel...


Měla babka, měla jabka
a dědeček řepu měl,
oheň v krbu roztopili,
boršč se v kotli povařel.


Za chvilku se dovařilo maso a už je Baucis předkládá hostům a vybízí je, aby s chutí pojedli. Po něm přinesla zákusky: ořechy, fíky, datle, slívy a v košíčku vonná jablka. Vše bylo prosté, ale vlídně a upřímně podané, ze všeho zírala ochota a štědrost a milé usměvavé tváře obou stařečků korunovaly tu radostnou sváteční hostinu.


Vaše je obilí, jablka, jejichž tíha ohýbá větve; země je štědrá svými dary a její plody jsou dobré; dává na vaše stoly jídlo bez prolévání krve a jatek.


Nevybrali by si nikdy za farmakona žádného svého rozšafného, bodrého, žoviálního souseda, který je se všemi zadobře, s každým se zná, který každého již zdaleka pozdravuje a který, když nejsou jeho sousedé doma a nikdo se nedívá, krade jim potajmu ze zahrad jablka.


Eurystheus si Hérákla zavolal k sobě a pravil mu: "Víš co? Půjdeš na rajský ostrov a přineseš mi odtamtud zlatá jablka Hesperidek."
Tam Héráklés Atlantovi řekl: "Poslouchej, dědo, nedošel bys mi pro zlatá jablka Hesperidek? Bloudím už dlouho po světě a nevím, kde bych našel ten rajský ostrov s jejich zahradou. Já ti zatím podržím to tvé břemeno."
Atlás mu rád vyhověl. Obr vykročil, hned z místa dělal sedmimílové kroky, a než se Héráklés nadál, už byl zpátky. A na dlani ukazoval tři zlatá zářící jablka.
Héráklés se div nedal do smíchu, jak obra obelstil. Sebral zlatá jablka, zamával svou mohutnou rukou obrovi na pozdrav a odcházel, aby co nejdříve odevzdal Eurystheovi jablka z rajské zahrady.


Dostali se na posvátnou rovinu, kde ještě včera hlídal strašný drak zlatá jablka v zahradě Hesperidek. Tyto hesperské dívky, dcery Noci, hlídaly jablka s ním a líbezně přitom zpívaly. Nikdo z plavců netušil, že ty tři víly, které hlídaly zlatá jablka, se před jejich zraky proměnily v tři stromy, jež tu teď stojí: jilm, osika a vrba. A najednou div divoucí, z těch stromů se opět staly krásné víly, jako byly dřív. Jedna z nich oslovila líbezným hlasem Argonauty: "Byl to věru zlý člověk, který sem před vámi zabloudil a usmrtil draka, věrného strážce zlatých jablek."


Zářící jablka zlatá prý obrovský hlídal
pro Hesperidky had a divě se díval,
ovinuv jabloni o kmen své ostnaté tělo;
leč koho by uštkl tam na smutném atlantském břehu,
kam z našich nepřijde nikdo a barbar se bojí?


Kamiony křižují Evropou z jednoho konce na druhý, převážejíce jablka, ale proč, když v každé zemi rostou jabloně?


Charakteristikou indického severu je sušené ovoce, meruňky, švestky, jablka...


Vzpomínám na můj čtyřtýdenní pobyt na Seychellech, kde rostlo mango jako u nás jablka. Zralé plody tohoto velmi chutného ovoce se mi tenkrát rozplývaly na jazyku. Pod jedním stromem jich bylo každý den spousty a kromě slepic jsem byl jediný, kdo se jimi živil. Je to právě devět let. Ach, ta sladká chuť manga!


Chtěl bych, aby se mé myšlenky staly, stejně jako divoká jablka, stravou tuláků, a nezaručuji, že budou poživatelné, okusíte-li je doma.
(Thoreau: Divoká jablka a jejich chuť)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm