Sluníčko, sluníčko, to zlaté kolečko

17. února 2018 v 16:20 | Misantrop

SLUNÍČKO

Sluníčko, sluníčko,
ty zlaté kolečko,
usměj se maličko.

Usměj se na mne,
do roka, do dne
posviť mi na cestu,
najdi mi nevěstu.

Sluníčko zasvítilo,
ukázalo mou milou:
"Zde je tvá milá,
slovanská země širá."


úterý, 3. března 43
Po dlouhé době vysvitlo sluníčko. Krásný předjarní čas.


Na sluníčku je teplo, ale vzduch je nějaký studený. Z "Putinovky" jsou díky tomu dobře vidět vzdálené vrcholky Orlických hor, což by za tetelení horkého vzduchu nebylo možno.


Zima v sousedství zlověka odmítá skončit. Aprílovému počasí se podařil vskutku vydařený žert: napadlo přes noc dvacet centimetrů nového sněhu, který neodtál ani ve dne pod paprsky ostrého a hřejivého jarního sluníčka.


Kdy se vydám do polí a rodných hájů? Ležel bych teď v trávě pod stromem, díval bych se větvemi na sluníčko a počítal, kolik ptáčků na větévkách bydlí.


budhavár, 7. dubna 44
Ráno v devět pospíchám honem pryč ze studeného ášramu ve stínu ohřát se někam na chráněné výsluní. Bíle ojíněná loňská suchá tráva svědčí o mrazivé noci. Beru si s sebou knížku a čtu. Sluníčko hřeje, ptáčci zpívají a mně je za pár chvilek zase dobře, teplo po těle i na duši.


Seděl jsem na prahu dveří a vytíral si spánek z očí; bylo mi blaze na vlahém sluníčku. Tu vyšel z domu otec, který již od božího rána hlomozil ve mlýně, se šikmo nasazenou noční čepicí a spustil na mne: "Jsi ty ale kus darmošlapa!"


Vím o jednom rozkošném místě; pod vysokou strmou skálou prýští pramének stříbropěnný, z jeho studánky vytéká čistý potůček po zeleném údolíčku, obklopeném hustým, rozlehlým lesem. Tam mimo blahodárné paprsky teplého sluníčka nepronikne nižádný vyzvědač.


Sluníčko pálí, odložil jsem tedy veškeré šatstvo, jako by to byly nenáviděné okovy. Domů se vracím ještě o hodinu déle, kdy už slunce vrhá na krajinu ostré šikmé paprsky.


sobota, 25. srpna 41
Počasí nám stále přeje,
neb sluníčko se směje a nás hřeje.
Vida, vida, jak se nám to notuje,
tak se nám to i rýmuje!


Což sluníčko, což luny zář
se v moře nesklání?
Což nekrášlí se jejich tvář,
dech vln když dýchá z ní?
(Goethe: Rybář)


Zatím Hlupákovci ještě doufají; zatím si, jako rybka v sluníčku, ještě pohrávají se svými růžovými vidinami...


V Bibli není jediný zdravý člověk (leda jedinkrát zde na okamžik, o to však ostřeji, zasvítí na setrvale zatažené duchovní obloze sluníčko zdravého antického filosofického skepticismu v překrásném verši Sk.Ap.17,18); jinak jsou tu jen samí tak či onak nemocní lidé; je to úplné panoptikum zrůd.


Cimbura: Když ho zavřeš, tak zpívat nebude. To je skřivánek, ten zpívá jen na svobodě. Podívej, jak je malej a jak se bojí. A ty bys ho chtěl dát do klece? Není ti ho líto?
Chlapec: Vždyť já bych mu nic neudělal.
Cimbura: No to vím. Ale myslíš, že tobě by se líbilo, kdybych tě zavřel do chlívku a ty bys celej boží rok neviděl sluníčko?


Sluníčko svítilo a Já byl uvězněn v hnusné fabrice. Chodil jsem se alespoň dívat ven z okna šatny, když tam zrovna výjimečně nikdo nebyl. Sluneční svit, opírající se s jarní silou do oken, stínily žaluzie, jejichž mřížkování jako by mi chtělo připomenout mou dočasnou klec.


"Dobrý zdatný junáku Iljo, jsi živ nebo nejsi?" A když se jim Ilja ozval, spustili žebříky a zajatec po třech letech uviděl boží sluníčko.


Je to jasné: ony dozlatova upečené chleby a koláče jsou naším zlatým sluníčkem, jež denně pojídáme. Jaký div, že právě my, Slované, máme tolik slunce v duši, když se jím v zástupné podobě a díky němu vlastně pořád krmíme! Tím milým sluníčkem, které je však dnes schováno pod tmavým příkrovem těžkých mračen.


Kdysi dávno - ve svých prapředcích - jsem asi přes zimu mechovitě podřimoval v brlohu. Když se blížil podzim s bíle deskovitým, nehřejícím sluníčkem, narůstal ve mně neklid, jestli mi moje hřbetní a břišní sádlo vydrží přes celou zimu, abych příliš do jara hladem nezchlupatěl.


Ty pes a já pes bez peněz dnes
zajdem jak sluníčko za černý les.


5.10.44
O polednách, když jsem dorazil do tábora, zázračně vysvitlo sluníčko; sluníčko, jež však už nezahřeje po těle, jen na duši.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm