Není nic, co by se nedalo zkazit

28. května 2018 v 11:35 | Misantrop

Není nic, co by se nedalo zkazit tím, že se o tom špatně mluví.


Muž se nesmí nechat zkazit a přemoci vnějšími věcmi, musí se obdivovat jen sobě, musí být tvůrcem svého života.
(Seneca: O blaženém životě)


Prostě zdegenerovaní blbci, kteří se radši baví týráním živých tvorů, než pěstováním kultury těla a ducha. Uplivnul jsem si nad nimi, ale výtečnou náladu mi to nemohlo zkazit.


Vůbec mě nenapadá, v čem bys mohl být nějak prospěšný ve společnosti takových druhů, kteří jsou schopni spíše zkazit nejlepšího muže, nežli se sami napravit.


Ze samého záští, které mám k těm hovadům, nedám se jimi zkazit.


Naučili mě, že je lepší být plachým, ostražitým a nedůvěřivým tvorem. Jak by také ne: zatím mi všechnu radost dovedli jen zkazit.


Sebevědomě jsem opět vztyčil stan jako zástavu nezávislosti a neporazitelnosti odhodlané vůle nenechat si zkazit léto a volný čas!


Byl jsem pevně rozhodnut nenechat si zkazit ničím náladu - už nikdy - ale ono se to snáze řekne, než dodrží.


Zdá se mi, že ti lidé celý den schválně čekali, až vyjdu v noci ven, aby mně mohli zkazit radost z liduprázdných nočních ulic, jinak si to nedovedu vysvětlit - přece nemohu mít takovou smůlu.


Lahodnou hroznovou šťávu nechají zkazit, čemuž říkají "ušlechtilé kvašení" a výslednému patoku "víno", piplají si ho, znalecky ohodnocují, degustují atd. Ale kdyby víno neobsahovalo alkohol, nikdo by takovou odpornou břečku nepil. Mně když se zkazí ovocný džus, musím ho vylít. Oni ho pijí. A ještě přičiňují takové kreténské poznámky, jako: "Hm, dobré. Letošní ročník se obzvláště vydařil..." a podobné hovadiny.


Co se mě pokoušíš zkazit? Proč mě chceš zničit a zveš mě na slavnosti a na hostiny?
(Antická žeň: Claudius Aelianus)


Přílišná slušnost, k tomu jeden snaživý debil bez talentu a barák v společném vlastnictví všech jeho obyvatel (přičemž do onoho společného vlastnictví spadají hlavně ti obyvatelé) - to všechno dohromady ti může úplně zkazit život. Malí a bezvýznamní vždy vítězí na velkými. Je to zákon přírody. Velká zvířata bývají většinou dobrotivá a neškodná, kdežto malý titěrný obtížný hmyz nebo nejmenší viry a bakterie jim kazí náladu, leckdy zničí život.
(Misantrop: komentář k filmu Nikdo se nebude smát)


Tohle jsem vždycky nesnášel, z toho jsem měl vždy ne snad rovnou strach, jako spíše jakousi ontologickou, filosofickou hrůzu: že jakýkoli malý a bezvýznamný živočich mi může zkazit radost ze života.


Co je krutější? Vyškrábnout sice živý, leč neuvědomělý zárodek člověka, nebo zkazit život matce a nakonec i dítěti, zkazit život minimálně dvěma vnímavým tvorům?


Buďte ujištěni, že za hrobem shledáme se zcela tací, jací jsme byli na zemi. To nás přivede jistě do velikých rozpaků. Tato představa je schopna zkazit nám předem ráj i peklo.


Nikdo nemůže být lichocením kažen - neboť ze stanoviska morálního je každý ze základu důkladně zkažen... A přesahuje síly člověka kohokoli zkazit nebo napravit, - lidé neměli by si s nestoudnou domýšlivostí připisovat moc, kterou nemají...
(Klíma: Chvála lichocení)


Tím, že tento systém nutí jednotlivce zaujímat stanoviska k otázkám, kterým nerozumí, kazí mu postupně charakter. Nikdo nenajde odvahu prohlásit: "Pánové, myslím, že této otázce nerozumíme. Alespoň já osobně vůbec ne." Ostatně nic by se nezměnilo, protože upřímnost by stejně nenašla pochopení a ostatní by si asi tím čestným oslem nenechali zkazit všeobecnou hru.


Čtení mých spisů by mohlo zkazit chuť pro duchaplnosti profesorů filosofie. Neboť kdo jednou okusil něco opravdového, tomu už nebude po chuti špásování, obzvláště tak nudné.


V 16. stol. hrob Žižkův ozdoben mnohými nápisy jemu na počest složenými. Opodál hrobu Žižkova stál skládací oltář s obrazy Husa a Žižky. Na rámcích těch obrazů byly oslavné latinské verše. Po bělohorské bitvě dal pan Vilém z Vřesovic, mincmistr na Horách Kutných, hrob slavného hrdiny a vojevůdce r. 1622 rozbíti a zkaziti.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm