Otroci ztrácejí vše

23. května 2018 v 14:39 | Misantrop

Otroci ztrácejí ve svých okovech vše, dokonce i přání, aby se z nich dostali. Jsou-li otroci od přírody, je tomu tak proto, že se stali otroky proti přírodě. První otroky stvořila moc a zbabělost otroků jejich otroctví prodloužila.


Z rodiny sloužící vzešli služebníci a dělníci, z rodiny poražené vzešli otroci.


Beztak vím moc dobře, jak přišli všichni ti otroci ke svým bezúhonným existencím, závratným postupům a výnosným kariérám: Oni jsou prostě poslušní a nikdy v ničem a nikomu neodporují.


Dříve pracovali jen otroci z dobytých území, dnes už není co dobývat, kromě zahraničních trhů, stali jsme se všichni otroky, jejichž práce pro práci (travail-pour-travail-isme?) nedává smysl ani jako nový dekadentní umělecký směr.


Dokud byli otroci, nemusel pořádný člověk nic dělat.


Jsou to prostě otroci. To je jediné vysvětlení. Otroci, jejichž jedinou náplní života je jen práce a zase práce.


Otroci toho, co pro sebe za nutné mají,
ti, kteří svým bytím své bytí popírají,
otroci, jež kdekterý výdobytek uchvátí.


Podle mne Nietzsche se domníval, že otrockou morálku vymysleli a uvalili na svět otroci, kteří tak udělali z nouze ctnost a z otročiny náboženství.


Otroci se stali našimi vládci a nikdo nás z jejich rukou nevytrhne.


Není pánů, jsou jen otroci!
(Arcybašev: Lidská vlna)


A něco takového mohou tihle kancelářští otroci přivolat na svobodného, poctivého muže! Není to strašné?


Chceš-li, aby ti jiní dobře činili, šlápni jim na krk a mrskej je, - pak budou, otroci, dělat, co jen budeš chtít!
(Klíma: Bílá svině)


Protože v lidech není dost průbojnosti a dost víry, jsou tam, kde jsou: kupují a prodávají a marní život jako otroci.


Jsou to poslušné typy, které by byly šťastné jako černí otroci na plantážích starého Jihu. (Nemíníme to jako výsměch černým otrokům na plantážích starého Jihu. Budiž jim ke cti, že většina otroků se svým zotročením NEBYLA spokojena.)


Dnes žijeme na úrovni tehdejších otroků. My také jsme otroci! Svobodní už nejsme dávno, hrdí nejsme dávno, nejsme a nebudem.


A tak jsme otroky dodnes, a jedinou útěchou je nám vědomí, že jsme všichni otroci: otroci, jimž kdysi křesťanští apoštolové a císař Konstantin radili, aby se trpělivě vzdali bídného života na tomto světě výměnou za lepší život na onom světě; otroci, které dnes bankéři a továrníci učí hledat smysl života na tomto světě v řemeslnické práci za denní chléb.
(Wagner: Umění a revoluce)


Umět trpět je to nejmenší: v tom dosáhnou často mistrovství i slabé ženy a dokonce otroci.


Jsou otroci zde doby,
jich úděl, pot a strádání,
a cílem jsou jen hroby.


Nestydíš se, že jsi zbabělejší a neušlechtilejší než zběhlí otroci? Jak opouštějí tito své pány, když od nich utíkají? V které pozemky nebo v které otroky skládají svou důvěru? Neukradnou si jen zcela málo potravin pro první dny a netoulají se pak zemí nebo i mořem, vymýšlejíce si nejrozmanitější prostředky k obživě?
(Epiktétos: Rozpravy)


Četl jsem Whitmana a vím, co tímhle myslí, "Hlavu vzhůru, otroci, hrůzou cizí despoty naplňte", tím chce říct, že tohle je postoj barda, bláznivého zenového básníka starých stezek pustinou.


Sabotovat se to musí, jinak všichni skončíme jako otroci. Tedy, abych to upřesnil, Já tak nechci skončit - ostatní už otroci jsou.


Všichni jsou otroci a otročí jeden druhému.


Nač vzdor, otroci?
Ten duch, ta duše, jiskra Prométhea,
ten blesk bytosti mé tak jasný jest,
vše proniká, v dál působí jak váš,
vám neustoupí, třeba sevřen v prach.
Tož mluvte, nebo ciťte, co já jsem!
(Byron: Manfred)


Mám radost, že koně a volky musí člověk nejprve zkrotit, než si z nich může udělat otroky, a že i samotným lidem ještě zbyla trocha divokého ovsa, který mohou zasít, než se z nich stanou poslušní členové společnosti.
(Thoreau: Chůze)


Utopijští všechno lovení zvěře, jakožto věc nehodnou svobodných občanů, vyhradili řezníkům, a řezničinu u nich vykonávají jenom otroci.


Od úsvitu dějin dlouhé vlasy patří ke všemu divokému a vznešenému, zatímco krátké nebo žádné vlasy nosí jen bezectní otroci a vůbec všechen lid poddaný a nízký.


Když dostali černí otroci v Americe svobodu, snažili se získat sociální status bělochů. Jako součást tohoto boje se mnoho bývalých otroků snažilo k tomu přizpůsobit i své účesy.


Jako slepí otroci svých instinktů jsme jedné krve
Vyhoň si čuráka u plakátu na volbu Miss, ty zmrde!

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm