Věru, že nechápu

13. listopadu 2018 v 13:43 | Misantrop

Věru, že nechápu, odkud se u nás tolik slávy bere, pohlížím-li na naši přece jen skrovnou literaturu, na naši vědu v začátcích, na nedostatky našeho průmyslu a obchodu, na náš dluhy přetížený rolnický majetek a na politické naše postavení, o němž raději pomlčím.


Ty odporné vlastizrádce ve vládě naprosto nechápu. Ti jsou tak bezectní a zkažení penězi a mocí, že by za úplatek klidně prodali i svou vlastní matku, a zapomínají, že naše vlast je také naše matka, ba i víc než ta, protože je věčná.


Nechápu, jak jsem mohl dřív vydržet být celou zimu doma. Ne že bych se doma nudil; že bych se nedovedl zabavit; ale svobodným procházkám přírodou se prostě nic nevyrovná.


Není horšího vězení nad školy! Nechápu, že lidé mohou se bát žalářů, když proseděli všichni aspoň 8 roků v trestnici, proti níž všechny státní nejsou ničím!
(Klíma: Soud Boží)


Nechápu ty nákladné a ne příliš bezpečné a pohodlné výpravy našich novodobých euroatlantických cestovatelů proti proudu času do tropických džunglí mezi nedůvěřivé a nevypočitatelné divochy. Proč tak daleko? ptám se. Když chcete pořádný vzrůšo a setkání s nebezpečnými primitivy bez abstraktního myšlení a s odpornými zlozvyky, stačí jít kousek za roh do první zaplivané putyky nebo se nechat na čas zaměstnat jako dělník v nějaké špinavé fabrice.


Nechápu lidi, že se nedovedou zabavit doma a musejí proto docházet kamsi do zaměstnání, aby měli co dělat, a dokonce aby byli mezi lidmi, to už je úplná zvrácenost!


Ve fabrice jsem měl chuť pozabíjet všechny zaměstnance, zničit stroje a podpálit továrnu. - To byla hrůza. Nechápu, jak jsem to mohl přežít.


Když jsem končil v p@kárně, taky mě varovali, že jinou práci ve městě nenajdu a kdesi cosi... Nechápu, co je komu po tom. Nemohou to prostě přijmout jako fakt a hledět si svého?


"Má nějaký plán, člověče. Jde na to ďábelsky chytře. Řekni, Marku, co je největší mocnost světa?"
"Anglie," řekl Marek bez váhání.
"Kdepak. Průmysl je největší mocnost světa. A takzvané lidové masy jsou také největší mocnost světa. Chápeš už jeho plán?"
"Nechápu."


Viděl jsem jedno auto, které z mně neznámých důvodů najednou projelo po okraji lesa a sjelo polní cestou dolů k vesnici Haidžarí. Některé věci a jevy prostě nechápu. Jak lze v přírodě někam nejít pěšky? Najmě v přírodě? Jsem od lidí vzdálen víc než jen prostorovou vzdáleností, jež nás dělí.


Nechápu, jak může být motorismus vůbec povolen! Já bych auta a benzín do nich zdražil tak, aby si každý musel dobře dvakrát rozmyslet, zda si tu plechárnu koupí a zda má vůbec vyjet či ne.


Ahah! Srdce mě tíží věcmi, které nechápu.


"Nekňubo! Taky se ti nežije dobře, vím to, ale proč ty vůbec žiješ, to už vůbec nechápu. No řekni, proč žiješ?"
"Tak prostě," odpověděl Jevsej chmurně. "A co mám dělat?"


Nechápu, jak mohou lidi žít. Mám pocit, že by všichni měli být nešťastní.


Když vidím dva a více lidí, jak si povídají, nechápu, o čem můžou tak dlouho hovořit.


Nechápu, kde lidé berou tu chuť do ženění. Život je tak krátký, a oni se ještě spoutávají.
(Čechov: Bahno)


Nechápu celé ty moderní generace revolucionářů, od beatniků přes hipíky až po punky, jejichž jediným cílem bylo se zpít, zkouřit a zfetovat za zvuků sice mnohdy geniální hudby, činíce se tak ovšem nepoužitelnými pro establishment, ale také sami pro sebe a pro své ideály.


Nechápu, který blbec označil starou hudbu za "vážnou". Vždyť dvě věty ze tří jsou označeny jako allegro, česky zvesela!


Nechápu, že v takové perverzní knize může někdo shledávat jakékoli mravní ponaučení, moudrost nebo dokonce krásu! To může tvrdit jen někdo, kdo ji vskutku nezná, kdo ji nečetl, nebo pořádně nečetl! A opravdu: stejně jako se věřícím může stát jen ten, kdo věří slepě, bez otázek, tak i Bibli může oceňovat jako hodnotné literární dílo jen úplný neznalec, tj. ten, kdo ji nezná. "Blahoslavení, kteří neviděli, a uvěřili", že? (Jan 20,29)


Místo abychom učinili prostý závěr: "Nechápu, protože neznám příčinu toho", vymýšlíme si ihned strašlivé záhady a nadpřirozené síly.


Bojím se jedině toho, že svůj strach nechápu.


Nechápu, jak to, že není směšné, když ten, kdo píše a mluví, neustále předpokládá jisté lidské kvality, o nichž dnes každý ví, že je u nikoho nenajde, a když se ohání různými racionálními či vysněnými pojmy, které se kdysi dávno uctívaly, ale dnes je nikdo nebere vážně, ani ten, kdo je vyslovuje, ani ten, kdo je poslouchá.


Nechápu tu lidskou naci
proč tak vysoko se cení -
Vždyť jsou to jen - oblečení
a - mluvící - opičáci!


Tak jak Marťan či kdos z příštích věků,
nechápu to a je mi to k vzteku.


Nechápu lidi, kteří plynou s dobou; lidi, kteří se do proudu času vrhají sami a ještě mu pomáhají pádlováním vpřed k moři konečného rozplynutí. Já bych se mu nejradši vzepřel - a pádly, vesly, bidly, záběry paží bych se hnal proti sebesilnějšímu proudu času až zpátky k samým pramenům bytí.


NAŠEL JSEM VE SVÉ KNIHOVNĚ KNIHU "NÁVRAT K PŘÍRODĚ". VRÁTIL JSEM SE ZPÁTKY DO PŘÍRODY! DNES UŽ NECHÁPU, JAK JSEM MOHL ŽÍT V CIVILIZACI... MEZI TĚMI BLBCI! TŘEBA CABOUŠEK!... NEBO ŘÍHA!! NE, TO OPRAVDU NECHÁPU!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama
Další mé stránky:

Hledáš něco pouze na mých stránkách?
Tip: Prohledávej je mým vlastním vyhledávačem MiSearch!
https://www.google.cz/cse/publicurl?cx=013770122102643942506:cu-cqhoxcdm